| MarisRadu91 a întrebat:

Aseara m-am sarutat cu o fata racita in ultimu hal laughing)) de azi de dimineata si pana acum nu am niciun simptom. ma simt la fel ca inainte, sa consider ca nu am luat-o?(raceala) sau poate ma apuca maine? laughing)))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Tania a răspuns:

Pai depinde cat de rezistent esti tu,virusii au un anumit timp de incubatie pana sa porneasca raceala, eu zic sa iei o aspirina sau un fervex, ceva pentru orice ventualitate.

| andrey910 a răspuns:

Si ai scris asta ca sa te lauzi?

| MarisRadu91 explică (pentru andrey910):

La tine asta inseama sa te lauzi? atat de AMARAT ESTI? incat pentru tine a te saruta inseamna lauda? SARACULE!

| crystyn3lmp3 a răspuns:

Si acum ce? esti nou in "arta sarutatului" si te lauzi pe site? :d daca nu ai racit inseamna ca nu stii sa saruti :d

| MarisRadu91 explică (pentru crystyn3lmp3):

rolling on the floor))))) da aia era rolling on the floor)), nu fara misto, tin la sanatatea mea si vreau sa stiu daca am scapat sau va trebui sa i-au pastile laughing)) (considera ca m-am sarutat cu o baba racita rolling on the floor ) ca sa nu trezesc ideea de "lauda" laughing)

| Karinakari99 a răspuns:

Păi,e posibil ca în curând să-ţi apără sintome ale răcelii. Aşteaptă şi ai să vezi.

| Iulia9105 a răspuns:

Am ras 5 minute in continuu. Multumesc ca mi-ai inveselit ziua.
By the way, din cate stiu eu, raceala se manifesta ceva mai tarziu, dupa perioada de incubatie care variaza de la afectiune la afectiune. Acum, desi nu am studii in domeniul medical(si cu ocazia asta invit sa raspunda intrebarii un om avizat), cred ca si raceala este provocata de o infectie.
Boli cu incubatie scurta (1 - 7 zile), ca de exemplu scarlatina si difteria;

boli cu incubatie mijlocie pana la 14 zile, cum sunt rujeola, varicela si febra tifoida;

boli cu incubatie lunga pana la 21 de zile si peste 21 de zile, ca rubeola, turbarea si hepatita epidemica.

thinking mai multe nu stiu.
Oricum, daca racesti pana la urma, eu as zice sa-i ceri detalii despre medicamentatie tot pe... racita cu pricina.

| Iulia9105 a răspuns (pentru Iulia9105):

Tot... racitei cu pricina. *

| MarisRadu91 explică (pentru Iulia9105):

Hihi, cu placere, si multumesc frumos de raspuns;* meriti un pup, fara virusi laughing)))))