| anonim_4396 a întrebat:

Aseara pe la 10 am gustat cateva guri dintr-o shaorma,dupa jumatate de ora mi s-a facut rau si m-am culcat sperand sa-mi treaca.N-am putut dormi,imi vine sa vomit, nu pot sta in picioare abia am putut merge pana la baie si am simtit ca lesin. Am luat metoclopramid apoi un colebil dar tot la fel ma simt. Ce poate fi? Am avut gastrita mai de mult si cred ca inca am, simt ca nu mai scap de starea asta de rau si e groaznica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai minca toate prostiile, sigur era stricata shaorma aia era veche, ia triferment si colebil sa iti revii, si daca tot te simti rau cheaama salvarea, noi nu avem cum sa te ajutam, medicii pot sa te ajute te vor interna in spital daca starea de sanatate e grava, ai facut toxinfectie alimentara de la rahatul ăla de shaorma.

| eanadandre a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am luat colebil, am vomitat si inca ma simt rau, de 12 ore asa ma simt, nu mai pot, daca mai vomit si nu mi revin voi chema salvarea

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai gastrita NU ai voie sa mananci shaorma, prajeli, tocaturi, fast food, nici nu ma mir ca ti s-a facut rau.
NU mai manca nimic de cumparat, prajit, fast food, afumaturi, salamuri, carnati, hamburgheri, cu sosuri gretoase si grele, ca-ti nenorocesti de tot stomacul si fierea.
Tine regim si mananca sanatos acasa.
Eu sunt suprinsa ca intrebi ce poate fii, cand stii foarte bine ca a fost shaorma, pe care nu aveai voie sa o mananci, fiindca ai gastrita.
Daca bagai degetele pe gat sa vomiti, ce ai mancat nesanatos si rau, pana acum iti reveneai.

Imi pare rau, dar trebuie sa stii ca, de nu incepi sa mananci sanatos, poti face ulcer sau tumoare pe stomac. macar 1-2 ani sa mananci sanatos, ca sa se vindece gastrita si sa-ti revii.

| eanadandre a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu "10 am" era am era de la "am gustat". Era 10 seara oricum

| Hyperion7 a răspuns:

Pai daca ai un program haotic de mâncare+că mănânci junk food, e normal ca stomacul sa o ia razna.
Evita dulciurile, băuturile acidulate, evita junk food, mănâncă cu câteva ore înainte de somn și stomacul se va restabili la limitele normale de funcționarebig grin

| RaduRobertRO a răspuns:

In situatia ta cel mai bun sfat e sa mergi direct la medic. Daca astepti s-ar putea inrautati starea de sanatate, ceea ce evident nu e spre binele tau.