| anonim_4396 a întrebat:

Ieri la 10 seara am gustat cateva guri dintr-o shaorma iar dupa mi s-a facut rau. M-am bagat la somn sperand sa-mi treaca dar m-am foit continuu si n-am putut dormi, am vomitat la 7, nu mi-a revenit acea greata, dupa am vomitat iar la 11 numai apa,acum iar imi venea sa vomit dar nu inteleg ce mai pot vomita,nu pot dormi, nu pot sta in picioare si nici pe scaun, abia pot merge la wc. Ar trebui sa merg la spital? Am 16 ani si nu stiu ce sa fac, simt ca nu mai imi trece greata asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Conteaza si in ce conditii ai tinut acea shaorma, pe langa asta nu se stie cat era ea de proaspata...
Inainte de culcare bei un ceai de calmare sau un pahar cu lapte nu mananci shaormawinking
daca starea de rau nu trece sau se agraveaza mergi de indata la urgente!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e caz de internare deocamdată. Ceai și repaus la pat.

| dullcat a răspuns:

Ai grija sa nu mai comanzi vreodata de la astfel de localuri infecte. Poti lua la farmacie ceva pentru greata.Sa stii ca starea aceasta si reflexul de voma va tot aparea pana cand microbul din organism e eliminat de tot.Repet, mergi la farmacie sau roaga pe cineva sa iti cumpere ceva si sa-ti aduca.Parintii tai unde sunt?

| ReddY25 a răspuns:

Nu mai mănânci data viitoare

| mastadont a răspuns:

Probabil ai făcut vreo toxiinfecție alimentară, mergi la spital urgent.

| DorinaK a răspuns:

Indigestie.

| Kozi a răspuns:

Cateva guri, inseamna ca ai mancat. Gustatul e numai o gura.
Mancarea a fost stricata. Daca mai vomiti mult, te deshidratezi.
E cazul sa mergi la spital, la urgente.

| Paganel2022 a răspuns:

Du te la spital