| kiki288 a întrebat:

Asistent medical generalist sau paramedic castigi mai bine ca debutant?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Salariile debutantilor in aceste domenii, depind de multi factori, incepand cu firma care ii angajeaza, la stat sau privat cu salarii minime pe economie, pana fac cativa ani de experinta si atunci li se mareste si lor salariul.
Evident ca se aplica sporuri de noapte si de weekend, unde salariul poate fii considerabil maricel, daca spitalul sau clinica unde lucrezi le acorda.

| Ilovedinero a răspuns:

Paramedic: 1500-4500 lei
Asistent medical generalist : 2500-6000 lei.Ca medic generalist daca vrei la stat, poti câstiga mult mai bine ca un paramedic.La privat insa câstigi undeva la 200-4500 lei.

| MrAM a răspuns:

Asistent medical generalist depinde in ce domeniu. Da cu siguranta paramedicul zic eu ca castiga mai mult.

| kiki288 explică (pentru MrAM):

Multumesc pentru raspuns????