| iulicab a întrebat:

Aspirina poate accentua venirea menstruației?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aspirina fluidizeaza singele si da poate grabii menstruatia, ce varsta ai? Sanatate.

| Floridori a răspuns:

Menstruatia neregulata are alte cauze (nu faptul ca sangele nu este suficient de fluid, pentru ca in timpul menstruatiei se elimina tesut endometrial(mucoasa uterina) care nu mai este folositor, care are in componenta si sange dar nu este vorba numai de sange), de cele mai multe ori, de nivel hormonal.
Fiind adolescenta, este normal ca menstruatia ta sa nu fie inca una neregulata deoarece organismul tau trece printr-o tranzitie hormonala.Este probabil si ar fi si cel mai normal sa se regleze spre sfarsitul adolescentei.
In cazul in care aceasta nu se regleaza de la sine in urmatorii 2-3 ani, atunci cu siguranta ar trebui sa ii faci o vizita ginecologului tau care iti va indica o serie de analize (posibil iti va indica si o vizita la endocrinolog) in urma carora iti va prescrie un tratament.
Dar in mod evident, nu iti recomand sa iei aspirina in acest sens.Medicamentele se iau cu scopul de a trata o cauza, iar cauza este una hormonala in cazul asta.
Multa sanatate!

| Floridori a răspuns (pentru Floridori):

Este normal ca menstruatia ta sa nu fie inca una regulata am vrut sa spun.Imi cer scuze de greseala.