| anonim_4396 a întrebat:

Astazi am facut o entorsa la glezna in timp ce mergeam, am calcat stramb si am cazut aproape pe picior. Doctorul mi l-a pus in ghips pentru 10-14 zile. Intrebarea mea e cand o sa pot calca pe picior fara sa ma doara (Nu sa fug, sa joc fotbal sau alte chestii, doar sa calc pe el) Cam in cate zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cam in 10-12 zile ar trebui sa treaca durerea. Depinde si de organism si de cat de grava a fost entorsa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dupa 3 saptamani cam asa...

| Florentina9210 a răspuns:

E nasoala entorsa, si mie mi-a venit acum o saptamana piciorul intr-o parte cand traversam strada. E dureros.
Aplica o crema cu efect analgezic si in 2 saptamani, vei fi bine.

| Croitoru_Cristina_1970 a răspuns:

Bun:1 deci sa nu calci pe picior si du-te la medic si intreaba-l; 2nu calca daca esti intr-o anumita zona de ex in alta parte in parc sau pe strada recomandat ar fi sa suni o ambulanta