| Ionut_Seby_1998 a întrebat:

, acum 3 luni(ianuarie) am avut piciorul in ghips din cauza ca am calcat stramb, dar a fost o durere groaznica deoarece cu toata greutatea am calcat stramb si mi s-a umflat glezna, in fine am fost la doctor si l-am bagat in ghips doar 1 saptamana, din fericire cand am scos gipsul glezna nu mai era umflata si timp de 2 saptamani am avut acest picior in repaus, nu am mai facut efort.In fine problema este ca si acum 1 luna jumate am calcat din nou stramb si din nou mi s-a umflat glezna, am pus repede gheata, s-a mai desumflat dar de data aceasta nu l-am mai bagat in ghips de frica sa nu fie ceva rau la a 2 a abatere de entorsa.Asa si intr-o saptamana s-a mai desumflat ceva dar nu de tot, pana in ziua de azi mai este un pic umflata(doar cand alerg).A doua problema este ca imi place foarte mult sa joc fotbal si din fericire pot sa joc chiar daca am avut aceste probleme la acelasi picior; imi este frica sa nu mai calc din nou stramb,de fapt am mai calcat dar foarte putin din fericire... daca se intampla,Doamne Fereste sa mai calc odata stramb si iar sa se umfle, eu actual avand o senibilitate la glezna, am auzit ca nu o sa mai pot sa alerg sau sa joc fotbal.stiu ca ar trebui sa nu mai joc o perioada de timp fotbal., dar se poate intampla ceva foarte grav daca se intampla a 3-a oara? Ofer Funda, va rog ajutati-ma cu un raspuns concret big grin Ce pot face ca glezna, actual sa se dezumfle de tot stiu ca am o sensibilitate acolo acum...dar poate exista o solutie sa nu mai calc stramb sau chiar daca calc sa nu fie ceva grav? Multumesc

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic se poate intampla si ceva grav... sa iti distrugi ligamentele de la atatea entorse. Daca stii ca ai probleme protejeaza ti si tu mai mult glenza aia. Pune ti o fasa elastica stransa bine mai ales cand o fortezi

| Ionut_Seby_1998 explică (pentru suntserios):

Daca o sa am o fasa elastica, ceva gen glezniera? spui ca o sa am sanse mai mici la inca o entorsa, care de data asta poate fi grava la a3a oara?

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Oricum in glezna aceea nu mai poti pune mari sperante. Timpul o mai indreapta, dar a treia oara greu sa o mai rezolve chiar el!

| Afrikanu a răspuns:

Omule nu-ti face probleme, si mie imi place fotbalulhappy am avut si eu probleme cu glezna dreapta, mi s-a umflat dar a trecut si acuma ma joc fotbal mai ceva ce Messibig grin Era sa-mi rup piciorul drept la schi de tot de la genunchi dar pana in primavara a trecut si joc fotbal foarte bine si alerg ca Same Bolt. Ia o pauza pana iti trece de tot, dar in timpul asta fa ceva exercitii, stii tu te plimbi, mai alergi, genoflexiuni, chestii din astea simple. Baftahappy

| Ionut_Seby_1998 explică (pentru Afrikanu):

Pai vreau sa spun din nou ca la mine s-a intamplat a doua oara sa calc stramb si sa mi se umfle, si inca mai am glezna umflata, mie imi este frica la fotbal sa nu mi se intample din nou, singura problema la fotbal este ca alerg mai incet... dar tu spui ca daca fac repaus mai mult, daca se intampla a 3a oara nu va fi nimic grav sau o sa am probleme cu ligamentele de acolo daca o sa se mai intample

| Afrikanu a răspuns (pentru Ionut_Seby_1998):

Acuma depinde si de norochappy in timp o sa-ti treaca. Pace

| SportyMan a răspuns:

Salut, pentru problema ta iti recomand glezniera asta: http://www.mcdavid.ro/index.php?productID=7332. Poti juca fotbal cu ea linistit si nici sa vrei n-o sa mai poti calca stramb.