| TurboBoost a întrebat:

Astazi am fost la un control la medicul stomatologic pentru o masea cariata. Medicul a constatat ca a ajuns la nerv, asa ca a zis ca trebuie sa-mi scoata nervul, dupa ce mi-a curatat maseaua, m-a lasat liber si mi-a pus un pansament pana la urmatoarea vizita cand imi va scoate nervul. Intrebarea mea este. Deoarece sunt plecat 3 saptamani, nu are nimic acel pansament? Exista posibilitatea sa cada? Pot aparea reactii in aceste 3 saptamani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Pansamentul s-ar putea sa iti cada, daca mananci pe partea aia chestii mai tari. El este format dintr-o substanta mai moale decat plomba, este ca un fel de var si daca pui presiune pe el s-ar putea sa se rupa, mai ales daca gaura este mai mare. Insa nu ti-as recomanda sa ramai 3 saptamani fara sa il schimbi pentru ca daca se invecheste se infecteaza iar asta iti poate provoca o infectie la masea, mai ales ca daca ti-a scos nervul ai toate sansele sa ai si canalul deschis. Nu este foarte grav daca faci infectie, insa va trebui sa faci din nou vizite la stomatlog sa iti puna alte pansamente, mai multe decat ar fi trebuit sa faci in instanta.

3 răspunsuri:
| Gabitza1305 a răspuns:

Am avut si eu iar reactii adverse nu are.
iti poate cadea daca mananci lucruri tari, poti incerca sa nu mesteci pe parte cu maseaua aia daca totusi iti cade iti recomand sa mergi la dentist pentru ca te va durea destul de tare

| hanzelik a răspuns:

Nu o sa iti cada daca nu mananci guma sau bomboane sau ceva de gen, alune etc, funda?

| sellyz a răspuns:

Exista posibilitatea sa iti cada insa in mai mult de 3 saptamani.ai grija insa ce mananci.incearca sa nu mananci pe acea parte si abtine-te de la mancaruri tari sau lipicioase. funda? sper ca ti-am fost de folos