| Girly97 a întrebat:

Astazi, in singura mea zi libera din saptamana, am stat in pat aproape toata ziua insa tot imi simt degetele mari de la picioare amortite iar maine dimineata trebuie sa ma duc la munca.
Nu stiu daca fabrica se va inchide din cauza pandemiei. Totusi pe mine ma deranjeaza mai mult conditiile, 8 ore de stat in picioare de luni pana vineri cu doar 30 minute pauza de masa si 5 ore sambata.
Cui sa cer ajutorul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ajutor poti cere lui Doamne doamne.
Da par niste conditii inumane de lucru si gandeste-te ca la statul mult in picioare nu doar degetele au de suferit ci si coloana!
Priveste partea buna a lucrurilor nu vei face hemoroizi precum secretarele.
Roaga-te sa se inchida fabrica si sa iti dea 75% din salariu stand acasawinking

| Girly97 explică (pentru Simpatic):

Si cum credeti ca voi primi acesti 75% din moment ce salariul se ofera de doua ori pe luna in mana si nu se transfera in conturi bancare?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca se inchide fabrica vei fi trimisa in șomaj, si statul va plătii somajul, esti in Romania nu? Sau in alta țara?

| Girly97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dupa ce ca abia mi-am gasit in sfarsit un loc de munca...

| Digikey a răspuns:

Cauta incaltaminte ceva mai comoda si asteapta putin ca se va inchide fabrica, vei sta acasa si vei fi platita.

| Trustmotorcy a răspuns:

Sunt și eu în cazul tău, m-am angajat recent și stau 8 ore în picioare, masca pe care ne obligă să o purtăm mă sufocă. Crezi că se poate face ceva? Nu prea, trebuie să te obișnuiești.

Din câte am înțeles este posibil să fie închise fabricile pe 27 și să se intre în șomaj tehnic. Vei primi salariul minim fără sporuri de weekend sau de noapte.

Nici eu n-am chef să mai merg la muncă, când mă trezesc dimineața obosit. Sau când vin turele de noapte și te întorci rupt în gură de somn, dormind ziua pentru că următoarele nopți vor fi tot albe.

Te înțeleg că e greu, am trecut prin starea asta, de somn și muncă, iar somnul să pară că desparte zilele de muncă prea puțin. Asta e, nu prea sunt opțiuni de mai bine în așa ceva.