| Girly97 a întrebat:

Vreau sa ma duc la neurolog pentru degetele mele mari de la picioare care sunt amortite de doua luni, inca de cand am lucrat toata ziua in picioare la o fabrica. Ce va face neurologul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil sa te trimita la un... pantofar.
Incaltamintele care te strang la picioare pot provoca asemenea pertturbari, dar si mai grave.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi intai la medicul de familie si el iti va da trimitere unde considera el ca este necesar!

| valentingb a răspuns:

Bună, ai mai întrebat legat de asta. Neurologul în principiu îți va recomanda un tratament medicamentos dacă nu e nimic grav.
Poate recomanda o rază, poate recomanda un ecograf, un RMN, etc.
E posibil să te palpeze.
Testele de care ai auzit, cu ciocanelul peste rotulă, bănuiesc, nu sunt deloc de groază. N-ai de ce să te temi.

| anonimg a răspuns:

Iti va spune ca sa iti schimbi serviciul/postul cu altul care sa nu te mai solicite sa stai in picioare.

| Catrice a răspuns:

Te consulta, îți dă să faci investigații, tratament.

| Girly97 explică (pentru Catrice):

Dar ce investigatii imi va putea face pentru degetele mari de la picioare amortite? Adica in afara de aceasta nu am alte probleme din sfera neurologica. Am auzit totusi ca neurologii fac tot felul de teste surpriza pentru a testa simturile si ca nu este prea placut, mai degraba mi se pare de groaza!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Girly97):

La ortoped trebuie sa mergi, ce sa cauti la neurolog? I ti trebuie radiografii actuale la picioare sa vada doctorul care este cauza.

Răspuns utilizator avertizat