| GobiLadys a întrebat:

ANONIM: Buna ziua! Sunt o domnisoara de 22 ani care este intr-un stres constant din cauza sefilor foarte agresivi de la primul loc de munca.

Am reusit sa ma angajez ca traducator in august. Este primul meu loc de munca si apreciez ca sefii m-au angajat desi nu am nicio experienta pe piata muncii. Era un moment placut in care eram respectata si apreciata atat de colegi cat si de sefi.

Din noiembrie lucrurile s-au schimbat total, colegii continua sa imi fie alaturi, sa ma apere si sa ma ajute cu multa rabdare insa sefii au devenit foarte agresivi cu mine.

Pentru ca nu cunosc termeni tehnici in limba romana si limba engleza (componetele unei centrale de exemplu) mai ales ca este PRIMUL loc de munca si ar trebui sa fiu respectata si ajutata si pentru ca nu inteleg scrisul de mana al cuiva au ajuns la cocluzia ca nu stiu limba romana. Am inceput sa cer ajutorul colegilor cand nu inteleg scrisul cuiva in loc sa cer ajutor sefilor. Am inceput sa tin aproape mereu usa biroului unde stau inchisa. Am inceput sa interactionez din ce in ce mai putin cu colegii si sefii.

Saptamana trecuta a fost un mare chin pentru mine si am inceput sa ma simt precum Cenusareasa. Directorul general mi-a cerut o cafea rece din bucatarie lasata chiar daca este aproape terminata si s-a suparat apoi pentru ca era prea putina si rece. A tipat la mine si m-a jignit ca nu respect pe nimeni. Din ziua aceea ma tot streseaza sa ma apuc sa citesc in fiecare zi 50 de pagini toata viata mea altfel voi zbura de acolo la anul. M-au pus sa fac un tabel cu zilele in care am citit, ce am citit si cate pagini. Ma simt de parca sefii vor sa ma controleze constant. Am fost atat de chinuita incat ca am cerut vineri o zi libera ca sa stau cu parintii inca o zi (pe langa sambata si duminica).

Parintii mei regreta cele intamplate si in functie de cum se vor comporta sefii cu mine ma vor sfatui daca sa imi dau demisia sau nu, desi mi-am gasit foarte greu un loc de munca.

Ma simt complet distrusa! De cateva zile ma trezesc la 3 dimineata, ma simt obosita toata ziua si ma tot gandesc ce carti care nu imi plac sa citesc astfel incat sefii sa ma lase odata in pace!

Ce ma sfatuiti sa fac?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Demisia

| Freya1 a răspuns:

Am citit ce ai scris tu si am citit si ce au scris restul.Imi pare sincer rau pentru situația în care esti, eu una sincer ma îngrozesc de cum sa accepti sa fi luată la mișto asa.Stiu ca nu trebuie să se comporte nimeni cu tine ca si cu o prințesă pentru ca si ei la rândul lor au muncit poate sa ajunga sefi si nu ia dadacite nimeni dar nu te comporți asa.Frate nu iti convine de un angajat poti sa il chemi frumos, ii explici ca te deranjează pentru ca te cheamă sa il ajuți la anumite chestii si ca ai senzația că e prost pregatit pentru firma ta si il rogi sa isi de-a demisia sau sa plece dar nu il faci presei si-a calci pe el.
Eu cred si consider ca esti o fata cat de cat ok si cu capul pe umeri, un pic cam rușinoasă cei drept si de asta esti luată asa tare dar te vei descurca sa iti găsești în alta parte ceva mai bun.Nu uita ca angajatul ii face patronului bani, patronul poate încasează cu mult peste ce salar ii da angajatului si angajatul e om, si la alte firme au nevoie de oameni, iar studiile si capacitățile tale sigur ii pot ajuta pe altii.

| Furnicuta000 a răspuns:

Am eu o solutie mai buna: sa pleci din tara! Esti tanara, nu ai obligatii, poti sa incepi o noua viata in alta parte. Natie mai rea ca romanii nu cred ca exista

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Te hartuiește ca sa pleci singura si sa nu te dea el afara. Si eu am pățit la fel.Lucram ca bugetara si dorea seful să-și angajeze fata in locul meu. Ma stresa zilnic mi-a dat un caiet in care sa scriu zilnic ceea ce lucrez. Dar mai întâi a luat cheile de pe toate dulapurile, mașină de scris, si nu mai aveam voie sa mai fac nimic, dar tot îmi cerea sa completez in caiet ce lucrez, iar la sfârșitul zilei verifica si semna. Numai la arhiva mai puteam lucra, pentru ca nu am vrut să-i dau cheile si de la arhiva. Am început sa scriu ceea ce lucram vreo trei zile. A patra zi am menționat pe lângă ceea ce am lucrat si faptul ca mi s-au confiscat totul si nu mai pot lucra nimic, decât la arhiva.La sfârșitul zilei a semnat ceea ce am scris in caiet fara sa citească. Am dus caietul acasă si i-am făcut referat la Instituția superioara si datorita si caietului am avut câștig de cauza. Dar nu a meritat. Mai bine îmi dădeam demisia de la început pentru ca sănătatea e mai importanta decât banul. Pana la urma tot a trebuit sa plec, satisfacția a fost ca mi s-a făcut dreptate. Ceea ce face seful tau, tradus înseamnă " bate șaua sa priceapă calul". Nu te sfătuiesc eu ce sa faci, dar din experienta mea poți trage o concluzie: e mai importanta sănătatea decât orice pe lumea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te simti precum o cantitate neglijabila pentru firma...nu vad de ce sa te chinui in continuare. La locul de munca trebuie sa fii respectata, nu sa iti tot arunce ca nu stiu ce si nu stiu cum. Asa am patit si eu, acum seful a ramas singur si isi cauta singur hartiile prin dosare in loc sa stea sa isi faca treaba pe calculator. Deja am o noua perspectiva de job desi a trecut numai doua saptamani de cand am renuntat. Te sfatuiesc sa faci ce simti, nu tu ai nevoie de firma ci ei au nevoie de tine, trebuie sa simti ca esti dorita acolo si nu ca esti folosita. Sunt atatea firme, mai ales in marile orase unde sunt multinationale, ai peste 1000 de colegi, firme mari care iti ofera ceva perspective. Zic sa te rog ca Dumnezeu sa-ti lumineze mintea sa faci alegerile potrivite in viata. Nu cere sa ai jobul x sau y ci spune sa se faca voia lui pentru ca mai tarziu vei vedea ca toate au fost spre binele tau. Din toate invatam si trebuie sa le luam drept experiente de viata.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspuns exceptional mai ales sfarsitul.Cand eu am insistat foarte mult sa ajung undeva intr-un loc de munca ma rugam zilnic ca vreau acolo.Si...m-i s-aindeplinit dorinta dar nu am fost fericita acolo deloc. Pina la urma am dat demisia dar de data asta nu m-am mai rugat pentru un post anume ci m-am rugat sa fie voia Domnului unde sa lucrez..Si ce a vrut Domnul a fost mai bine pentru mine.Ma simt excelent aici unde lucrez acum si unde Dzeu mi-a indrumat pasii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti tanara si ai niste studii. Ai de unde alege, nu sta nimeni la mila unui sef, decat daca ai sta in vreo comuna amarata si foarte departe de un oras unde nu ai gasi un job mai bun. Eu m-am complacut in doua job-uri de rahat unde eram luat peste picior, la primul mi se spunea mereu: cat doua zile mai stai, cat mai stai? Cand simti ca nu esti bine primit acolo nu ai motive sa stai prea mult, iti faci niste experienta de munca si ai ce trece in CV. Am un alt principiu care am vazut ca trebuie urmat: unde ai fost refuzat o data, sa nu mai calci pe acolo a doua oara. La al doilea job am fost respins la primul interviu si dupa vreo 9 luni am fost sunat iar pentru acelasi post, am mers si nu am stat doua luni....cand am comentat ceva fata de conditiile de munca si de salariul minim pe economie, doamna de la HR mi-a spus ca mai are o droaie de CV-uri si poate sa cheme pe altii. Cand auzi de la un sef sau de la cei din HR ca esti un nime in drum pentru ei, sa faci cale intoarsa si sa nu te mai uiti inapoi. Nu uita ca nu aduce anul ce aduce ceasul, nu se stie cand vei fi sunata pentru un job mult mai bun. Trebuie sa deschizi bine ochii si sa nu accepti orice, si eu am acceptat orice din partea celor din jur si am fost luat de prost. Trebuie sa ne rugam sa ne gasim drumul in viata, aici se include job-ul, casatoria, sa ai o casa etc, sa fii la casa ta cum se spune. Tot raul spre bine, toate se indreapta pentru cel ce are nadejde si cauta mereu sa-si gaseasca un loc prielnic de munca si de vietuire. Spor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-au pus sa fac un tabel cu zilele in care am citit, ce am citit si cate pagini.

asta e pur si simplu umilinta, te considera proasta firmei, pleaca de acolo si ia legatura cu un avocat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tine minte ca in viata daca nu esti tare in gura si taci si inghiti o sa fii proasta tuturor.