| alexandra229 a întrebat:

Astazi la mate am inceput sa am un fel de crampe la nivelul stomacul in toata partea de jos care au devenit tot mai puternice. nu puteam nici sa ma misc fiindca ma durea prea tare. cant am ajuns acasa am observat ca chilotul pe care mi-l luasem dimineata era complet acoperit de acel lichid albicios (care nu are miros, etc.) si m-am cam speriat fiidca nu mi-a mai curs niciodata atat. nu stiu ce se intampla si apropo, am 12 ani si ceva si nu am ciclu. FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Menstruatia e din ce in ce mai aproape. Durerile si acel lichid preced aparitia mennstratiei.In mod normal ar trebui sa apara in urmatoarele zile. Poarta cu tine un absorvant.Si cand simti chilotul umed mergi la baie si il aplici acolo.Roaga pe cineva sa-ti arate cum sa-l pui.Pentru dureri un analgezic.

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Daca acel lichid este incolor si nu are miros urat nu ai de ce sa te sperii! Ar fi bine sa fii pregatita psihic, ca s-ar putea sa-ti vina prima menstra.Si durerile pot fi din aceeasi cauza,dar nu atat de tare. Daca se mai repeta durerile, des si tare, este bine sa mergi cu mama ori la medicul de familie, ori la un medic genicolog, dar nu cred ca ai de ce sa fii speriata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Deci ai observat ca slipul tau se pateaza cu o substanta vascoasa alb-galbuie.Aceasta secretie provine din vagin si e perfect NORMALA!
Majoritatea fetelor remarca aceasta secretie cu o vreme inaintea primei menstruatii.Secretia e naturala si sanatoasa.Vei avea secretie o mare parte din viata ta adulta.
Ciclul menstrual poate incepe oricand intre 10-16 ani.Numai corpul tau poate decide cand a sosit momentul primei menstruatii.
Inca ceva:
Orice secretie care:
-Are un miros neplacut;
-este vascoasa;
-este galbuie sau mai inchisa la culoare,
POATE SA FIE UN SEMN DE INFECTIE!
Dar nu e un motiv de ingrijorare, asa ca stai linistita!
Te pup!

| DelyutzaDelya a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.Ai mare dreptate! Asta mi s-a intamplat si mie, dar mi-a venit.