| sara2523 a întrebat:

Astazi la scoala m-am impiedicat pe scari si cred ca mi-am luxat picciorul. insa nu mi s-a umflat,nici nu s-a invinetit,dar ma doare rau. ce pot face? vreau sa ma duc maine la scoala, dar nu pot sa calc cu el. va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dnk10 a răspuns:

Hehe.
cel mai probabil ti-ai lovit putin osul... daca era luxat ti se umfla / invinetea. Chiar saptamana trecuta am lipsit si eu de la scoala din cauza unei entorse happy. Asta e. stai acasa, la caldura si ai grija sa fii in forma pentru sarbatori ^_^. Cheers!

| sara2523 explică (pentru dnk10):

Am fost la medic si a zis ca e doar o entorsa. va multumesc oricum!

7 răspunsuri:
| IlegalSmile a răspuns:

Masează-ţi piciorul cu o cremă, şi încearcă să-l mişti. dacă nu poţi să-l mişti ar fi bine să mergi la doctor happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu s-a umflat si nu s-a invinetit nu e foarte grav, probabil te doare osul. Eu zic sa mai stai acasa cateva zile...

| Hieer a răspuns:

Maseazate cu o crema usor acolo unde te doare. Si daca chiar nu poti sa calci deloc in el, mai bine du-te la un doctor.

| strumfverde a răspuns:

Buna, nu vreau sa te sperii dar maine va fi umflat.
http://www.sfatulmedicului.ro/......eznei_1603

| diiieeaa a răspuns (pentru strumfverde):

Am patito...nu te alarma te va durea ceva timp da nu-i grrav in plus...cine vrea sa mearga la scoalalaughing)

| kiro67 a răspuns:

-Asa se mai intampla cand te lovesti la un tendon.Nu-s medic, dar de cate ori patesc asa simt ceva asemanator unei senzatii intense de amortire.Someone00 are dreptate "probabil te doare osul"Eu alta explicatie nu am, poate doar ca te-ai lovit la un tendon si acum ti-ai amortit un muschi, daca cumva nu poti calca pentru ca te doare zona lovita happy