| anonim_4396 a întrebat:

Astazi mi-am facut o a doua pereche de ochelari, exact dioptria pe care o am la cei vechi, doar ca este mai mare rama. Daca incer sa ii port nu ii pot tine mai mult de 2-3 ore ca incepe sa ma doara ochii, de la ce poate sa fie problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cum ii porti, cand ii porti si bineinteles ce feld e ochelari ai!
Daca sunt ochelari de citit (cu plus), trebuiesc purtati DOAR la citit si niciodata cand mergi sau faci alte activitati de sub jumatate de metru.
Daca ai ochelari de departare (cu minus) se poarta non stop, mai putin cand citesti, stai la computer sau dormi.
Folosirea neadecvata a ochelarilor, cei de citit la mers sau la privit la televizor, poate induce oboseala ochilor, durerile de ochi si durerile de cap.
La fel si cu ochelarii de citit, care sunt doar pentru apropiere.

Atentie, privitul la televizor se face cu ochelari de departare, nu de apropiere(citit), desii statul pe computer, implica folosirea ochelarilor de citit.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai respectat si axul si distanta focala?

| Violleta2022 a răspuns:

Inca ceva, ochelarul se poarta de dimineata, cand ochiul este odihnit, ca sa ajute vederea, si sa nu oboseasca ochiul prea mult.

| Gabychest a răspuns:

Ma gandesc ca s-a respectat si axul si distanta focala, eu am fost cu reteta prescrisa de medic... ochelarii sunt de distanta si ii port permanent