| ClaudiuIntrebariTpu a întrebat:

Astept pareri, credeti in hipnoza? Va intreb doar daca credeti, credeti ca hipnoza se poate face de un amator sau doar de un profesonist? Se poate hipnotiza rostind doar un cuvant/vizionand o imagine/audio? Va intreb doar de curiozitate happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Drkurt01 a răspuns:

Hipnoza este folosita destul de des de psihologi. Nu te gandi ca iti misca un ceas prin fata ochilor si esti sub controlul lor ca in filmele de mana a doua...
Nu am vazut cu ochii mei si nici nu stiu exact cum se practica, dar stiu ca am vorbit cu un doctor care facuse parte dintr-un proiect impreuna cu doctori psihologi chiar acum vreo 5 luni.
Am vorbit chiar despre asta si zicea ca da, chiar funtioneaza. Ca a vazut-o cu ochii lui.
Nu, chiar nu cred ca functioneaza doar rostind un cuvant sau vizionand o imagine si intri in transa. In primul rand pacientul trebuie sa se lase hipnotizat, altfel nu funtioneaza.
Inainte sa vina Freud si Jung cu psichoterapia, se folosea doar hipnoza pentru a trata isteria de exemplu si chiar avea efecte. De aici a si venit teoria lui Freud cu subconstientul, pentru a explica efectele hipnozei asupra oamenilor.
Sincer si mie mi se pare ceva S.F., dar asta presupun ca e doar efectul lucrurilor vazute la TV.
Presupun ca eu o sa aflu mai multe despre asta in anii urmatori, la universitatea de psihologie. Momentan nu am destule informatii sa-ti dau un raspuns satisfacator, din pacate. ))

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Exista hipnoza. E o metoda psihoterapeutica de tratament. Se numește hipnoterapie. Are rolul de a te relaxa, de a ți limpezi mintea.

| Apokales a răspuns:

Nu cred in hipnoza. Cred in autosugestie si in manipulare. Daca vezi secvente cu decapitari sau cu pornografie, cu scene intr-adevar socante, atunci da imaginile te influenteaza, te schimba, dar nu cred ca asta inseamna ca te hipnotizeaza.

Răspuns utilizator avertizat
| Cksihja a răspuns:

Privește-ți vârful nasului (cruciș) ia apoi un deget și trece-l ușor și încet prin fața ochilor continuând să privești cruciș. După ce te auto-hipnotizezi repetă: nu există hipnoză e o prostie apoi pocnește din degete.

| ClaudiuIntrebariTpu explică (pentru Cksihja):

Chiar a fost buna gluma asta ma jur laughing

| ioan452 a răspuns:

Nu, nu cred, is povesti astea, Părerea mea.