| Radandam a întrebat:

Ati auzit de sudarea osului gleznei incorect și ați auzit de metoda ca medicul sa provoace o noua fractura și sa iti pună piciorul în ghips? Este ceva riscant dacă se face aceasta manevra? Poți rămâne șchiop pe viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Risc este deja daca ti s-a fisurat /rupt glezna.
Dupa o asemenea fisura /ruptura va trebui sa-ti feresti glezna toata viata, chiar daca n-ai ramas schiop.

| Radandam explică (pentru Bula):

Pai da, dar ideea e ca osul ala de la glezna cred eu ca trebuia pus în ghips sa fie prins bine, sa se refacă normal, și nu a pus ghips, de asta zic ca s-a sudat prost osul, și prin manevra de fracturate a osului din nou, adică doctorul sa facă asta, mi l pune în ghips și poate se sudează bine

| Anuket a răspuns (pentru Radandam):

Doar prin operație se poate ce dorești tu.

| darrio2007 a răspuns:

Da. Ramai schiop pe viata daca osul nu este sudat corect. Oricum, sensibilitatea va exista toata viata, nu mai esti ca nou.

| Radandam explică (pentru darrio2007):

Stai, pai cum sa rămână șchiop ca acum merg normal, și osul nu e sudat corect de 4 ani, te referi dacă îmi face manevra aia și nu reușește ca pot rămâne șchiop

| darrio2007 a răspuns (pentru Radandam):

E posibil si asta.

| Teo29 a răspuns:

Din ce oras esti?