| Cris06 a întrebat:

Ati avut vreodata burta? Cum ati scapat de ea? Am 13 ani, sunt fata 160 cm si 40 kg, dar nu pot scapa de burtica...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Am avut.
Ai burtica pentru ca te preocupi sa slabesti insa tu slabesti muschi si depui grasimi in locul lor.
Ai grija sa mananci atatea calorii cate ai nevoie. Si sa respecti proportiile corecte de carbohidrati, fibre si proteine.
Eu iti recomand sa te mai ingrasi 10 kilograme.
Ca sa faci asta trebuie sa adaugi la necesarul tau zilnic inca 400 de calorii.
In legatura cu burtica, 80% e cat de corect mananci.
Restul 20% e sport de tip cardio. Dans, alergare, bicicleta, banda.
Chiar si simplul mers e benefic. Atunci cand nu poti face sport, alege sa mergi in loc sa te folosesti de un mijloc de transport.
O plimbare dimineata si una seara si tot e mai bine decat nimic.

| mona a răspuns:

Zilnic abdomene si seara sa nu mananci

| Wøodenpints a răspuns:

N-am avut niciodată. Pentru că ţin la copul meu şi nu vreau să-i stric estetica cu cea mai oribilă chestie: burta.
E semn de nesimţire să ştii...

Răspuns utilizator avertizat
| Wøodenpints a răspuns (pentru Sodom):

Da de la ceafă lată ţi-o vezi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai încerca să faci minimul efort de a te trezi pe la 7 să faci alergări pe afară şi să nu mai bagi mâncare în tine în prostie nu ai avea probleme. N-am probleme, fac sport printre altele.

| eliaclodia a răspuns:

Dupa ce am nascut, aveam o burta de parca eram tot in noua luni. Daca iti spun cat cantaream atunci si iti inchipui ca si tu poti ajunge acolo, cazi jos lesinata! Aproape 100 de kg. Acum am saizeci si ceva, dar nu-ti spun cum am reusit, ca nici eu nu as mai aplica metoda a doua oara. E bine sa nu ajungi disperata ca ai inceput o metoda si ai renuntat si iar o metoda si ai renuntat, caci pana la urma vrei o metoda cu vointa putina, tot vazand ca nu ai multa si cu efecte negative care nu mai conteaza. Sa pierzi minerale, sa iti pui rinichii in pericol, sai stomacul sau mai stiu eu ce. Tu stii raspunsul la intrebarea ta. Sport.Si nu mai manca gras, acolo e un tesut care a depozitat grasimile, iar ficatul tau poate ajunge peste ani, alb. Cauta pe youtube, sa vezi, ce se intampla de la grasimile din mancare. Apoi cand esti constipata sau ai gaze, porti o burta mare mare dupa tine. Alimentatia, deci. Cauti pe net si citesti, cauze constipatie, gaze, etc. Nu stiu ce zacamant ai tu, dar daca erai terra, te slabeau astia imediat.

| Sarius1994 a răspuns:

Taio cu cateru

| TashaUhm a răspuns (pentru Sarius1994):

Lol`!laughing Foarte tare raspunsu`!laughing