| moji a întrebat:

Ati facut vreodata acupunctura? Se merita sau e pierdere de bani si timp?

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Am facut. Depinde pentru ce o faci. Daca te astepti sa te vindece de cancer, sau de vreo tumoare pe creier este pierdere de vreme - aici acupunctura lucreaza numai integrata cu medicina alopata.
Daca astepti pana in ultima clipa, sa se agraveze boala pe care o ai, sa bagi intai in tine antibiotice, medicamente cu carul si apoi, ca ultima solutie te duci la acupunctura, de cele mai multe ori este pierdere de vreme.
In ceea ce ma priveste, daca ma simt rau, incerc sa imi dau seama ce am, merg la medicul de familie si aproape in aceeasi zi la acupuncturist - ordinea nu conteaza (este din Koreea care imi face acupunctura si moxibustie). Il consult in orice problema de sanatate pe care o am.
Caut sa merg de oricate ori simt ca sunt slabit, sau e ceva in nergula (insomnie, probleme la serviciu, etc), la schimbare de anotimp sau cand performantele de orice fel, nu mai sunt cele asteptate (din cauza oboselii, stresului sau pur si simplu ca nu intineresc.) - nu astept niciodata ca problemele sa se agraveze, gen "lasa ca trece"; o trece dar eu fac preventiv acupunctura. Unele efecte sunt imediate, altele apar dupa cateva saptamani. Am observat din experienta ca este un factor cumulativ, adica fiecare sedinta de acupcuntura care se adauga este un bun castigat, care se simte.
Personal, pentru sanatatea mea, cred si vad cu ochii mei ca sedintele de acupunctura au fost si sunt cea mai buna investitie pe care o fac.
Multa sanatate.

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sunt afectiuni unde acupunctura, facuta corect are efecte benefice. Eu personal, am facut acupunctura in adolescenta fiindca mi s-a promis ca voi scapa de miopie. Ei bine, nu a fost deloc asa, dioptriile mi-au ramas la fel.

| 11dimi a răspuns (pentru Abh):

Uita-te aici: http://www.faraochelari.ro/, rezolva si miopia

Elianna
| Elianna a răspuns:

Dupa cate am auzit eu pana acum nu este pierdere nici de timp nici de bani.Este o metoda care actioneaza bland asupra organismului, adica nu se vad efectele imediat, ca la medicamente. Ca experienta personala am inceput o data sa fac acupunctura pentru slabire, si cand am vazut ca au trecut 2 saptamani si nu am slabit nimic, am renuntat.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite ce am mai gasit pe net.Si spune ca sedintele sunt decontate de casa de sanatate!
http://www.viataderoman.ro/10-intrebari-despre-acupunctura

| moji explică:

Multumesc pentru raspunsuri!

Eu as dori pentru afectiuni digestive.

Un pret/sedinta imi puteti spune? Este dureros cand infinge acul?
Multumesc!

| laura64 a răspuns:

Am un prieten care a facut acupunctura, tot pentru miopie ca si Abh si tot fara rezultat. A facut sedintele la Bucuresti, dar poate nu a dat peste cine trebuie.

| razzvan20 a răspuns:

Am slabit 23 de kg prin acupunctura in 3 luni. Deci nu e pierdere de timp, totusi depinde pentru ce vrei, dar este destul de buna in mai multe boli...