| simina5 a întrebat:

Ați făcut vreodată o injecție? va durut? care a fost cea mai dureroasă? v-a fost frică? Vă mai e frica de injecții?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am facut zeci poate chiar sute de injectii(incluzand cele de scoatere a sangelui, perfuzii, anesteziide operatii samd) si chiar 5 operatii serioase, dar nu mi-a fost frica niciodata de la o amarata de intepatura.
De ce sa-ti fie frica, de un ac mic si subtire pe care vine o medicatie care te face bine si sanatoasa?

Frica poate sa-ti fie de la: iesit noapte afara pe strada, de posibilitatea sa fii violata, sa fii atacata de hoti, de bataie de la necunoscuti dar nicium de la o amarta de infectie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred că toți am făcut măcar vreo 2-3 injecții la viața noastră. Nu mi eu frica de ele și nici nu dor. Mai ales că eu îmi fac analize de măcar 2-3 ori pe an și îmi ia sange.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cel mai tare m-au durut niște injecții făcute în zona abdomenului ca tratament pentru turbare (rabie). Doare înțepătura, dar este suportabil.

| dullcat a răspuns:

Am facut multe injectii.Cand eram copil imi era frica in general, ca oricarui copil.Insa ca adult mi-e frica sa nu dau peste cineva care nu se pricepe sau cu mana grea, fiindca atunci te doare mai mult. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am făcut în copilărie. Nu m-a durut foarte tare. Nu.

| aimullah123 a răspuns:

Salut!
E normal sa ne fie frica de injectii. Creierul nostru de mamifer stie ca orice ne provoaca durere, ne-ar putea pune viata in pericol. Dar noi trebuie sa ne folosim creierul de om si sa gandim ca totul va fi bine, ca e doar o mica intepatura care ne poate salva viata in unele situatii. Evinta cuvinte precum "pericol", "amenintare" etc. Incearca sa te concentrezi pe pozitiv "Totul va fi bine", "Inca putin si gata". Poti chiar sa te joci putin cu creierul tau. Cand simti ca iti e frica si doare prea tare poti sa gandesti "A, doar atat doare? Haha, m-am speriat degeaba. Credeam ca o sa doara mai tare."
Inca ceva, unii medici/asistenti ii spun pacientului sa intoarca capul in alta parte sa nu se uite. Cred ca e o mare greseala aici. Trebuie sa privim ca sa vedem ca este o injectie. Daca nu privim, va sti oare creierul ce este acea intepatura? Nu cred.
Exista totusi si o exceptie aici. Exista oameni care se tem sa vada sange. Si atunci cand li se recolteaza analize e bine sa priveasca in alta parte.
In rest, toti cei ce nu se tem sa vada sange trebuie sa priveasca.

Mie mi-a fost frica toata copilaria de injectii. De ce? Parinti ma amenintau mereu ca daca nu stau cuminte vor chema doctorul sa imi faca injectie.
Pe langa asta, cand eram mic locuiam la curte si imi placea sa ma urc pe gard sa privesc oamenii pe strada. O asistenta care imi facea mie injectii cand eram mic trecea des pe la mine pe la poarta cand se ducea la munca. Ea credea ca daca stau pe gard se poate intampla sa cad si sa ma lovesc. Si de fiecare data cand trecea pe la poarta imi spunea "daca nu te dai jos de pe gard vin si iti fac injectie".

Cand am crescut am invatat sa imi folosesc creierulwinking
Acum pot sa fac oricate injectii vreau. De fapt nu cate vreau. Ca nu le fac pentru ca vreau eu, le fac pentru ca e nevoie.
Simt frica. Frica face parte din viata noastra. Nu putem fugi de ea. Dar atunci cand mi-e frica imi folosesc creierul ca sa o controlez eu pe ea, nu ea pe mine.winking
Mi-a placut intrebarea ta!

| Solann a răspuns:

Cati ani ai?
Interesant ca nu va e frica de "injectia" cu bastonul baiatului, dar va temeti de un mic ac. Sunteti caraghioase toate.

| DanRaul77 a răspuns:

Mieee daaa era sa lesin

| Puscaion7000 a răspuns:

Nu