| IloveJustinBieber_6148 a întrebat:

Fundita: Toate injectiile dor ca cel putin cele pe care le-am facut eu au durut de te urcai pe pereti adica na asta am simtit eu si inca, desi am 12 ani, sunt dusman cu injectiile si plang la ele dar:
1.Care e cea mai dureroasa injectie?
2.La cati ani ati facut ultima oara o injectie? V-a durut? Cat de tare?
3.Ati vrea sa va mai intalniti cu asa ceva?
4. Daca ar fi dupa voi ati alege injectiile sau pastilele?
5.Va amintiti vreo injectie de cand erati mici? Care?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| DeeDee a răspuns:

1. Moldaminul. Nu am facut-o niciodata, dar am invatat despre ea si toti sunt de acord ca e cea mai dureroasa.
2. Acum un an, dar nu injectie - mi s-a luat sange.
3. Un tratament injectabil actioneaza mai repede decat unul luat oral, asa ca in urgenta, nu zic nu. Oricum, vaccinurile dor daca dor, dar chestii gen transfuzii, luat sange, antibiotice, perfuzii etc. dor cel mai putin.
4. Pastilele, pentru ca le inghit usor. In plus, pastilele sunt un semn ca "nu e asa de grav" - e tratament ambulator. Injectiile deja se fac preferabil in spital. Prietena mea cea mai buna nu poate inghiti pastile si ar alege injectiihee hee
5. Sigur ca dalaughing nu o sa uit niciodata circul pe care l-am facut prima data can au incercat sa-mi ia sange (inainte de 7 ani)laughing A aflat tot spitalul ce capacitate au plamanii meilaughing Vaccinul din clasa 1 l-am suportat mai bine, poate si pentru ca toata clasa l-a facut.

| DeeDee a răspuns:

Si ca sa intelegeti toti, se scrie ASLO nu Astlo si "ASLO" sunt anticorpi anti streptolizina O (adica apararea organismului). Voi faceti Moldamin ca sa exterminati bacteria ce este in gat si se numeste steptococ hemolitic de grup A, nu anticorpii.

| cristinna23 a răspuns:

1. nu am facut una dureroasa pana acum.
2. 12 ani(anul trecut mai exact luna mai) -analize de sange.nu a fost rau, dar m-a durut capul de cand am facut-o pana seara.
3.doar daca e necesar.
4.pastile.
5.6 ani in brat, aia din clasa 1, dar nu a durut.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Deci.
cea mai dureroasa (parerea mea)este injectia acea dupa ce te musca un caine nu mai stiu cum se numeste dar e tare naspa
2.in iarna aceasta.nu m-a durut.nu dor injectiile
3.nu chiar daca nu doare nu suport acul
4.pastilele.mai usor
5.daa pe clasa 1 am plans acolo laughing ne-a dus pe toti sa ne faca injecti si imi amintesc inca ce plangeam toti acololaughing

| Lucinca a răspuns:

1. nu stiu
2.cand eram bebe, nu stiu, nu stiu
3.nu in viata asta nu
4.si logik ca pastililiiiiii
5.nu nu

| IloveJustinBieber_6148 explică:

Uite raspunsurile mele:
1.TOATE
2.12(azi) da ff ff ff tare
3.nu in viata asta dar sunt obligata sa fac asta si maine de 2 ori(sunt la spital crying )
4.sigur pastile
5.Da una la 3 ani a fost groaznic

| AnaEindragostita a răspuns:

1.La mine toate sunt dureroase mai ales Astlo...
2.acum cateva luni prin ianuarie ( am 11 ani impliniti pe 5 mai)
3.nu chiar acum ma protejez si folosesc bioparox...pentru gat
4.nici una mai bine siropul... oricat de acru ar fi
5.imi amintesc de injectile de cand eram internata la spital acum cand ma duc la medicul meu de familie unde mi-am faacut injectia cand m-am nascut si aud copilasi plangand mie o frica si mai imi este frica si de injectile car e va trebuie sa le facem in a 8 a sunt in a 5a. Anu trecut am facut niste analize pentru a nu ramane paralizata copii de la mine le-au facut in a 3 a...

| Crystal112 a răspuns:

Cea mai dureroasa este moldamin! la vreo 12 -13 ani am facut-o, ca am avut scarlatina, am facut si penicilina si aia a durut de vorba ta pupam peretii! nu, cine ar vrea sa faca injectii prefer pastilele dar merge si sa mi se puna branula ca nu doare deloc happy
facem vacinuri cand eram mica, dar nu dureau asa de tare pe cat imi era mi-e frica!

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

happy
eu am 15. si chiar si la analizele de sange inca imi e frica :d

| deyu121 a răspuns:

1)Consider ca cea mai dureroasa injectie este cea cu ampicilina.
2)Ultima data cand am facut injectie aveam 8ani.Da m-a(sper ca scriu corect m-a)durut fiindca eram copil si o faceam in picior.Foarte tare ma durea.
3)Doamne fereste! Nu vreau sa mai ajung la asa ceva!
4)Prefer pastile ca nu dor, dar pentru. cei care nu pot ibghiti pastile e greu.
5)Aveam opt ani si aveam febra.

| tututualu a răspuns:

1.moldamin
2.nici o data
3.nu
4.pastilele
5.nici una

| mihaelamyha13miha a răspuns:

Cea mai dureroasa este moldaminu.si asta chiar doare rau la orice varsta.
2.Acum cateva zile la analize.Nu nu m-a durut mama mea mi-a luat analize pentru ca lucreaza in acest domeniu
3. Daca e nevoie da. daca nunuu
4.tu ce crezi? oastilele...
5Dapp.imi aduc aminte...Te rogg. funda.

| FreakY_9685 a răspuns:

Cea mai dureroasa injectie dupa mine e Astlo...eu am facut asa ceva acum 6 ani... durea rau de tot
La analize nu am probleme...am facut acum o luna(am 13 ani)...cel putin eu nu simt aproape nimic

| FreakY_9685 a răspuns:

Moldaminul este injectia pentru Astlo...ca sa intelegi tu