| immaBeast a întrebat:

Atunci cand fac efort fizic ( mai mare ) incepe sa ma doare mijlocul foarte tare, atentie, doar mijlocul, nu toata coloana.
Este din cauza unei probleme de sanatate sau ma doare pentru ca nu sunt eu invatat cu munca fizica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| seularts a răspuns:

De asemenea, uite cum trebuie sa ridici lucruri grele de jos:
https://www.youtube.com/watch?v=COgaIDMfVkU

6 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut.Ai grija cu acest efort fizic "mai mare", menajeaza-te, pazeste-te de probleme.Succes!

| immaBeast explică (pentru Floreenofficial):

Nu prea am ce sa fac, momentan nu fac efort fizic foarte mare, peste un an, doi as vrea sa ma mut singur sau sa plec in strainatate.
Problema este ca sunt necalificat, nu am bac, facultate etc, deci...in afara de santier / depozite nu am unde sa ma angajez si sa fiu si platit decent cat sa ma descurc de unul singur.
In fine, o sa merg si la un doctor sa vad ce imi zice el, chiar daca stiu ca nu am nicio problema de sanatate, ar fi cam ciudat sa am probleme cu spatele de la 22 de ani.
Multumesc frumos pentru raspuns.

| Floreenofficial a răspuns (pentru immaBeast):

Ai mai putea incerca sa fiu vânzător la supermarket-uri, deși salariul nu e foarte mare.Ar fi super, daca peste câțiva ani ți-ai da bacul și l-ai și lua bineînțeles, deși nu știu sigur daca te-ar ajuta la ceva.

| siriusblack98 a răspuns:

Motivul principal pentru care te doare este ca atunci cand lucrezi iti tii spatele intr-o pozitie gresita (nu il tii drept). Vezi ca daca vei continua tot asa pe o perioada mai lunga de cativa ani sa zicem riscul de discopatie lombara este mare.Asta daca te supui zilnic sau de cateva ori pe saptamana unui efort ridicat cu o pozitie incorecta.

| seularts a răspuns:

Depinde de cum actionezi asupra zonei cand faci efort in zona respectiva. Spatele de jos are mai multe zone de durere:
https://www.youtube.com/watch?v=BOjTegn9RuY
https://www.youtube.com/watch?v=DWmGArQBtFI&t=12s

| alinnn10 a răspuns:

Eu, din proprie experiență, știu că atunci când nu fac efort de ceva timp mă doare mijlocul, însă, după ce fac îmi cam trece!