| RealKing01 a întrebat:

Atunci cand ma spal pe dinti imi curge sange, pana acum am incercat orice brand renumit precum lacalut sau parodontax dar degeaba. Cum opresc sangerarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Incearca sa schimbi si periuta de dinti cu una mai buna, mai calitativa mai pe sensibilitatea gingiilor tale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai o boală a gingiilor. Pentru asta apelezi la medic să îți dea tratament.

| doctorandus a răspuns:

1. Treci pe la dentist.

2. Citeste ce am scris pe https://www.tpu.ro/......a-spal-cu/

| Drimmero a răspuns:

Gingivita, poate evolua spre parodontoza foarte usor. Intai de toate verifica gingiile sa vezi daca sunt cum trebuie, daca sunt lipite de dinti, daca sunt inflamate, etc. Ar cam fi cazul sa-ti faci niste detartraje pe la dentist ca sa indepartezi tartrul si mizeria de la nivelul gingiei si sub-gingival, o cauza pentru sangerari ar mai fi si periajul agresiv, asta inseamna ca nu te speli bine si le presezi si lezezi desi la fiecare spalare mi-e greu sa cred ca te speli chiar atat de haotic de fiecare data, gingiile sunt bolnave, daca te duci din timp scapi ieftin.

| relian a răspuns:

Ce spui tu nu are legatura cu pasta de dinti.Ori folosesti o periuta foarte dura si pe speli prea apasat, ori ai probleme la gingii la dantura in general.
Deci consulta un dentist, de fapt ar trebuie sa mergi cel putin odata pe an sa cureti dintii, cel putin odata pe an, de regula este recomandat de 2 ori.
Daca te duci la un control,spui aluia cum sta treaba,apoi o sa vazi daca e de la periat, de la periuta de la dantura.
Pasta de dinti cea mai buna este colgate pentru ca au experienta in domeniu, dar in general is cam la fel, spalatu cu pasta si periat nu este de ajuns pentru a mentine o dantura sanatoasa, trebuie curatat la dentist, unde daca mergi periodic se descopera eventuale probleme si le poti trata din timp.

| Frank51 a răspuns:

Cel mai probabil ai parodontoza, trebuie să faci un detartraj subgingival.

| alina2k18 a răspuns:

Fuguta la dentist.
Problemele cu gingiile pot fi mai nasoale decat alea cu dintii pe termen lung.

| Zuzu1991 a răspuns:

Simplu mergi IN BALARIIIIIII la dentist si iti da trimitere la patologie bucala
lenesa mica (mi se rupe ca esti baiat, tot LENESA esti)

| RealKing01 explică (pentru Zuzu1991):

Ai innebunit? Nu poți să vorbești frumos?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru RealKing01):

NOPE, NU POT SA VORBESC "FRUMOS"
nu iti sunt bunica sa te vad cum te joci "URAT" si sa iti spun "jucati-va frumos mama", sunt o persoana cand vede ca EVIDENT,

E V I D E N T

AI O PROBLEMA, medicala, REALA, si te comporti ca si cum ar fi o gluma... AMARATA, asa ca NU, NU POT SA VORBESC FRUMOS

in concluzie, vrei sa vorbesc eu frumos
SAU SA TE DUCI LA DOCTOR ca sa

N U

ramai fara dinti?!?

PS de acum incolo o sa vorbesc frumos, dar o sa fac misto crunt de dintii tai, pentru ca evident TIE NU ITI PASA de proprii tai dinti

| RealKing01 explică (pentru Zuzu1991):

Ba da imi pasa de dinții mei, o sa ma duc sa vad ce fac cu ei, va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru RealKing01):

Cu placere, NU imi cer scuze ca "uneori"... URLU
prefer sa stresez pe cineva, decat acel cineva sa sufere toata viata

| Digikey a răspuns:

Problemele sunt mai grave, trebuie sa consulti un stomatolog si sa-ti faca pentru inceput un detartraj.

| SingleForOne a răspuns:

Folosește mai mult acelea pentru sensibilitate, la fel și apa de gură. Produsele de la Sensodyne au mers de minune pentru mine. Bineînțeles, ai preferințele tale; și desigur, ar trebui să mergi la un medic stomatolog.

| hacktek a răspuns:

Schimba periuta de dinti cu una de la Curaprox sau Parodontax, sa fie cu peria mai moale. (Curaprox gasesti la farmaciile Catena, Parodontax gasesti la orice farmacie).
Continua sa folosesti pastele de dinti mai sus amintite de tine.
Fa un control / detartraj / planare radiculara la o clinica stomatologica profesionista (recomand https://cliniciledrleahu.ro/ ).
Foloseste regulat acest produs:
https://comenzi.farmaciatei.ro/......rm-p302214
P.S.:
Situatia trebuie tratata cu multa seriozitate din partea ta. stii, este o vorba, cica Dumnezeu iti da dntii numai de doua ori, a treia oara trebuie sa ii platesti!

| LittlePoppy a răspuns:

Ai un inceput de paradontoza. Mergi la stomatolog.