| Nhamnhumhebhaaa a întrebat:

am o problema la dinti de 1-2 luni scuip sange dupa ce ma spal pe dinti, am 12 ani si cand a inceput sa imi curga sange dupa spalare am ignorat. Dupa 1 saptamana mi-am luat o pasta de dinti mai buna iar ieri o periuta de dinti electrica. Intrebarea mea e ce ar trebui sa fac ca sa opresc sangerarea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa mergi la stomoatolog sa iti faca un detartraj. Cea mai frecventa cauza a sangerarilor gingivale (in afara de paradontoza care este imposibila la varsta ta) este iritatia cronica data de prea mult tartru.

| Nhamnhumhebhaaa explică (pentru Brigaela):

Multumesc de raspuns dar imi e frica de dentisti laughing totusi o sa ma duc

| Brigaela a răspuns (pentru Nhamnhumhebhaaa):

Tuturor ne e putin frica de dentist. Dar daca mergi la timp, ai rar de-a face cu el. Daca intarzii, devii pacient permanent

6 răspunsuri:
| bozioru a răspuns:

Periuta electrica nu e chiar atat de buna pe cat se spune.
Incearca sa-ti iei o periuta de dinti cat mai moale si sa consulti un medic stomatolog.

| Cristi3000 a răspuns:

Nu uita,cand te speli pe dinti, periaza si gingiile putin, daca nu ele devin sensibile la atingere, iar atunci cand te speli pe dinti si dai si pe ele sangereaza din nou, Dar cel mai bun sfat ti-l ofera stomatologul! happy

| octavianniss a răspuns:

Salut!

Intr-adevar, cel mai bine este sa mergi la medicul dentis deoarece sangerarea gingivala poate aparea din mai multe motive. Daca folosesti o periuta electrica ai grija ca periuajul sa nu dureze mai mult de 2 minute, si nu apasa foarte tare deoarece aceasta va inrautati situatia.

Poti gasi mai multe informatii despre iginera orala si periute electrice in revista online http://zambaret.com

O zi buna!

| Ingeras_Marielena_1997 a răspuns:

Poate ai gingiile sensibile, cumpara-ți de la farmacie glicerina boraxata și clătești gura ( freacă puțin gingiile cu ea ) do îți va trece... și eu am aceas problema