| lorena1gianinak a întrebat:

Atunci când plâng mult și sunt supărată cu gânduri nasoale îmi vine să vomit, mai ales când plâng în hohote. Vreau să știu dacă sunt singura căreia i se întâmple sa sine o senzație de voma atunci când plânge foarte rău...și dacă e normal bineînțeles

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înseamnă că ești o fata/femeie frumoasa și sensibila, vulnerabila.
Vulnerabilitatea este nativa, te naști cu ea, ești predispusa afecțiunilor psihice cauzate de n factori.
Nu ai acum gânduri sinucigașe dar vei avea deoarece bolile psihice se agravează dacă sunt netratate.
Nu ne-ai spus din ce cauza, dar nu este necesar, trebuie sa ieși din zona de confort, și sa îți depășești /înfrunți temerile care de fapt ele îți produc anumite suferințe sufletesti.
Te poți deschide în fata noastră fiindcă nu știm cine ești ești, cum arăți, de unde ești, te afli sub anonimat.
Mai degrabă faci greșeala dacă ii spui unei persoane care te cunoaște în realitate.
Anxietatea are la baza frica, și frica de mukte ori este nejustificata, propriile gânduri ne distrug, noi înșine ne distrugem, din cauza ca ne proiectam la nivel inconștient eșecul, ca ne vom face de ras, ca vom fi judecați, ca se va râde de noi, ca vom fi considerați nebuni și lista este interminabila, sunt doar niște gânduri ireale care produc extrem de multa suferință.
Trebuie sa ne reautoeducam refluxul mental.
Noi suntem cei mai mari inamici nu oamenii, noi credem ca oamenii ca asa se manifesta anxietatea dar de fapt noi suntem prizonierii propriei minți /gânduri /acțiuni și ceea ce gândim resimțim fizic, și asa apar simptome cum ar fi :
Frica
Tremur
Atacurile de panica
Vomitatul
Gura uscata
Bătăi regulate ale inimii
Amețeală
Dureri abdominale
Simțim ca avem capul greu
Ca pășim în gol
Transpirație abundenta
Albirea parului
Tinitus (tiuit în urechi)
Căderea parului
Probleme de concentrare, confuzie, neatenție, probleme de memorie
Și evident vreo 70-80 dureri fantome, adică somatizare în anxietate.
Prieteni înțelegători, veseli te pot salva de depresie, călătorii, ieșit în natura, ieșit la iarba verde, în natura, la munte, la ștrand sau undeva sa te recreezi de stresul cotidian.
Și stresul generează anxietatea, depresia.
Cred ca un hobby te-ar ajuta mult, și practicarea unui sport.
Eu am anxietate mult mai grava ca a ta, fără xanax sunt terci când ies afara, fobie sociala, dar nu plang.
Ai nevoie de cineva care sa te asculte, sa te îndrume, da ști ca, cuiva ii pasa de tine, se gândește la tine, ai nevoie de afecțiune, înțelegere și empatie.
Cred ca te-ar ajuta mult un cățeluș simpatic cu care sa ieși zilnic cu el afara, sa îl plimbi happy
Îți doresc multă sănătate și fi strong.
Apropos, poți lua 30 de zile magneziu b6 și zinc, ajuta puțin în anxietate si stres.

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as sugera sa mergi la un psihiatru, pentru ca problemele tale sunt de natura psihica nu fizica.
Sanatate maxima!

| BuLaNNNeL a răspuns:

De ce plângi mult?
Ce gânduri nasoale?
Dacă ești minoră, discuta cu părinții tăi. Nu te juca cu sănătatea psihică.

| lorena1gianinak explică (pentru BuLaNNNeL):

Nu sunt minora, am niște probleme și nu ma pot abține

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Consulta un psihiatru. Gândurile nasoale- deja ești în pericol. Nu incerca sa te obișnuiești cu ele sau cu "plânsul mult" pentru că nu sunt normale și nici sănătoase. Fără frică, psihiatrie nu înseamnă nebuni, tulburările de genul deja sunt la fel de comune ca și răceala... Nu incerca sa te "împrietenești" cu ele, nu vor trece de la sine, nici simptomele nu se vor reduce, din contra vor deveni mai agresive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferi de depresie. Vomitatul este un simptom al fricii, a anxietății.
Dacă ai gânduri de sinucidere înseamnă că suferi de depresie clinica și trebuie sa iei antidepresive. Acestea nu te vor vindeca de depresie, ea va exista în subconștient, dar va elimina gândurile de sinucidere în circa 2 saptamani, după 30 de zile deja te vei simți mai bine, și vei fi puțin mai "optimista" și cu chef de viata.
Da, asa se manifesta depresia și anxietatea, și nu doar asa, sub foarte multe forme cauzate de propriile gânduri negative, de nesiguranță fata de viitor, de frica și de neputință.
Multă sănătate îți doresc draga mea, și fi puternica te rog! Ai putea apela și la un psihoterapeut.
Un amic mi-o spus ieri ca mama lui avea atacuri de panica cauzate de bătaie, a bărbatului ei! Sa dus la psihoterapeut și și-o revenit complet, ii era teama și la munca sa meargă.
Dacă ne-ai spune ce probleme ai, poate unul din noi ți-am putea da un sfat care sa te ajute.

| lorena1gianinak explică (pentru anonim_4396):

Sunt foarte anxioasa ce e drept și uneori depresiva dar nu am gânduri sinucigașe. Oricum sunt o persoana care se enervează foarte ușor și se supăra la fel. Pun foarte mu suflet în aproape orice și de acea

| ralucaraluca482 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dat cel mai frumos răspuns, sunt în aceeași situație cu persoana de mai sus și am simțit tot ce ai scris.❤️

| anonim_4396 a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Înseamnă că ești o fata/femeie frumoasa și sensibila, vulnerabila.
Vulnerabilitatea este nativa, te naști cu ea, ești predispusa afecțiunilor psihice cauzate de n factori.
Nu ai acum gânduri sinucigașe dar vei avea deoarece bolile psihice se agravează dacă sunt netratate.
Nu ne-ai spus din ce cauza, dar nu este necesar, trebuie sa ieși din zona de confort, și sa îți depășești /înfrunți temerile care de fapt ele îți produc anumite suferințe sufletesti.
Te poți deschide în fata noastră fiindcă nu știm cine ești ești, cum arăți, de unde ești, te afli sub anonimat.
Mai degrabă faci greșeala dacă ii spui unei persoane care te cunoaște în realitate.
Anxietatea are la baza frica, și frica de mukte ori este nejustificata, propriile gânduri ne distrug, noi înșine ne distrugem, din cauza ca ne proiectam la nivel inconștient eșecul, ca ne vom face de ras, ca vom fi judecați, ca se va râde de noi, ca vom fi considerați nebuni și lista este interminabila, sunt doar niște gânduri ireale care produc extrem de multa suferință.
Trebuie sa ne reautoeducam refluxul mental.
Noi suntem cei mai mari inamici nu oamenii, noi credem ca oamenii ca asa se manifesta anxietatea dar de fapt noi suntem prizonierii propriei minți /gânduri /acțiuni și ceea ce gândim resimțim fizic, și asa apar simptome cum ar fi :
Frica
Tremur
Atacurile de panica
Vomitatul
Gura uscata
Bătăi regulate ale inimii
Amețeală
Dureri abdominale
Simțim ca avem capul greu
Ca pășim în gol
Transpirație abundenta
Albirea parului
Tinitus (tiuit în urechi)
Căderea parului
Probleme de concentrare, confuzie, neatenție, probleme de memorie
Și evident vreo 70-80 dureri fantome, adică somatizare în anxietate.
Prieteni înțelegători, veseli te pot salva de depresie, călătorii, ieșit în natura, ieșit la iarba verde, în natura, la munte, la ștrand sau undeva sa te recreezi de stresul cotidian.
Și stresul generează anxietatea, depresia.
Cred ca un hobby te-ar ajuta mult, și practicarea unui sport.
Eu am anxietate mult mai grava ca a ta, fără xanax sunt terci când ies afara, fobie sociala, dar nu plang.
Ai nevoie de cineva care sa te asculte, sa te îndrume, da ști ca, cuiva ii pasa de tine, se gândește la tine, ai nevoie de afecțiune, înțelegere și empatie.
Cred ca te-ar ajuta mult un cățeluș simpatic cu care sa ieși zilnic cu el afara, sa îl plimbi happy
Îți doresc multă sănătate și fi strong.
Apropos, poți lua 30 de zile magneziu b6 și zinc, ajuta puțin în anxietate si stres.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Mie îmi curg și muci...

| Lauramee a răspuns:

E normal ca te consumi foarte mult.

| Cristian29 a răspuns:

Poti sa iti face un control la medic, nu avem cum sa ne dam cu parerea online.
In general cand te superi bila iti da o senzatie din asta, dar acum sa nu te sperii din orice lucru.

| SeniGo a răspuns:

Pai pentru inceput, ce te supara atat de tare incat sa plangi pana iti este rau? Sa stii ca sunt foarte multe persoane care sunt gata sa-ti asculte problemele si sa incerce sa te ajute, dar mai intai trebuie sa le spui.

| Elena1432567890875 a răspuns:

E normal, mi s-a întâmplat și mie. Dar te rog, nu te mai gândi la lucrurile urate care ți s au întâmplat, iti faci rău fizic.Te îmbolnăvești. Gândește te la sănătatea ta.

| lorena1gianinak explică (pentru Elena1432567890875):

Sa dus pe **** sănătatea mea de mult happy

| Elena1432567890875 a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Nu spune asa... Dacă vrei sa povestești cuiva necazul, eu te pot asculta...

| lorena1gianinak explică (pentru Elena1432567890875):

E în regula dar nu îmi pot povesti problemele unui străin., fara supărarare ca nu am spus cu răutate

| Elena1432567890875 a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Îți înțeleg perfect starea, știu cum este. Sper doar sa ai pe cineva alături cui sa i spui, e groaznic sa suferi în tăcere.

| SeniGo a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Doar asa ca idee, asta credeam si eu, ca nimeni nu ma poate ajuta, ca sunt singur etc. Si de fapt, solutia a fost chiar intr-o persoana straina rolling on the floor Care erau sansele sa fiu ajutat daca nimeni nu stia de probleme mele?

| EuSuntMarius1 a răspuns:

Și sora mea la fel, voi când plângeți vă consumați va vine să vomitatati, nu cred că ai poftă de mâncare

| lorena1gianinak explică (pentru EuSuntMarius1):

Da chiar nu am pofta de mâncare în schimb fumez și câte 2 pachete de țigări +cafea

| anonimpublic20 a răspuns:

Si eu patesc asa si dupa ma doare capu de bubuie