| andrei123145632 a întrebat:

Aud un țiuit în urechea stângă dintr-o dată de ieri. Nu am fost expus vai de mine la zgomote deci nu înțeleg...dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai un dop de ceara de la ăla ai țiuit, mergi la un cabinet ORL unde medicul i ti va scoate dopul

| aditimus a răspuns:

Cel mai bine mergi la un control.

| sierra1 a răspuns:

Ai făcut cumva vaccinul ăla și rapelurile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este tinitus. Dacă dispare si reapare este tinitus intermitent,dacă îți țiuie neîncetat este tinitus permanent.
Are foarte multe cauze tinitus-ul,nu doar de la expunere la zgomoturi puternice,și de la probleme cu coloana vertebrala sau tensiunea, anxietatea, dop de cerumen în ureche,inflamație sau infecție interna a urechii,sunt foarte multe cauze. Tinitus nu este o boala,este un simptom al unei alte boli nedepistate de tine,asa ca nu exista tratament pentru asa ceva, și de regula nu dispare tiuitul, ramai cu el pana închizi ochii,cert este ca te vei obișnui cu el și nu ii vei mai acorda atenție, însă dacă mereu ii acorzi atenție, creierul îl percepe ca pe un pericol și te poți îmbolnăvi mental.
Când dormi cauti pe YouTube tinitus sound, acest sunet maschează tiuitul și poți dormi liniștit.
Sunt și aparate speciale care acoperă tiuitul dar nu sunt deloc ieftine.
La ORL trebuie trebuie sa mergi sa îți faca o timpanograma și alte chestii, ei te vor trimite ulterior la neurolog sau cardiolog sa descoperi cauza, dar chiar dacă descoperi cauza nu o sa scapi de acest tiuit. Este o afectiune domneasca, nu îți face nici un rău, dacă ai probleme cu coloana e posibil de acolo sa se tragă.

| meli120 a răspuns:

Nu o sa te ajute ORL-ul, de obicei are alte cauze.
Eu am de vreo 3 ani si inca nu am gasit cauza, am noroc ca se manifesta doar seara, cand e liniste.
Din ce am auzit rareori se poate trata oricum, mergi si vezi.
E nasol oricum mai ales daca nu ai o anumita varsta, eu am 24 de ani si nu imi explic cum m-am pricopsit cu asa ceva, e ceva care apare pe nepusa masa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru meli120):

Dacă ai anxietate de la asta te ai pricopsit, sau probleme cu coloana, sau chiar de la unele tratamente, de asa ceva nu mai scapi never va trebui sa te obișnuiești. Poate ai ascultat muzica la volum mare în casti pe o perioada indelungata, ai traumatizat timpanul, oricum sunt peste 30 de cauze care declanșează tinitus, asa ca nu ai ce sa mai faci, și eu am asa ceva, la mine e de la anxietate.
Nu exista tratament pentru tinitus ca nu e boala, e un simptom al unei afecțiuni de care nu ști, nu ai depistat-o neavând simptome vizibile.

| meli120 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca am si daca ar fi fost nu cred ca m-am pricopsit cu ea in perioada aia, desi eram cam antisocial.
Vad ca esti cu ochii pe mine.
Timpanul e ok, am fost la ORL, nu tine de ureche, probabil ceva pe sistem circulator, nervos sau ceva in genul. Coloana imi e ok, poate cervicala sau ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru meli120):

Ti-am spus tinitus-ul are foarte multe cauze.
Dacă e pe baza circulatorie ia bilobil forte 120 mg
Nu sunt cu ochii pe tine, dar și eu ma confrunt cu asa ceva.