| anonim_4396 a întrebat:

De azi dimineata de cand m-am trezit am inceput sa aud un fel de tiuit in urechea stanga si acum parca simt dar e discret. Eu aveam simptomele tinitusului la cealalta gen clinchet de clopotei si cateodata alte sunete dar cu urechea stanga nu am avut probleme. Sunt putin panicat ca am auzit ca acest tiuit in cazul tinitisului nu mai dispare. Ati patit si voi sa auziti un fel de tiuit in urechi? -Va trecut? La mine dureaza de 3 ore vad. O sa merg la orl dar vreau sa aud si alte pareri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Mergi la ORL! Urgent!
De alte "păreri" nu ai nevoie!

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

La urgenta ORL pot sa merg?

| Furnicuta000 a răspuns:

O sa dispara. Probabil ca frica ta il amplifica sau poate doar ai impresia acum ca se mai aude. Doctorul nu poate sa iti dea un diagnostic pe loc si pana ajungi tu la doctor nu o sa mai ai nimic. Se mai intampla sa ne trezim cu un tiuit in urechi, o durere de cap, o ameteala etc dar nu inseamna ca suntem bolnavi ci astea sunt doar rezultatul unor factori. Ar trebui sa te ingrijorezi daca dureaza mult timp gen zile, saptamani.

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Sper si eu sa dispara da nu imi pun spetante mari. stiu ca acel tiuit odata ce e permanent nu mai scapi de el fiind vorba de tinitus, eu oricum aveam cateodata unele simptome sunete in urechea cealalta da erau rare si nu ma deranjau, in schimb tiuitul ma scoate din minti, sper sa treaca altfel e grav

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

La cine ai auzit tu sa aiba tiuit permanent? Fii serios! 3, 5, 7 ore nu inseamna permanent.

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Nu te ai prins eu ma refeream ca e permanent ca nu mai scapi de el de tiuit chestia asta i s-a spus de catre doctori si pacientilor celor in cauza nu cate ore dureaza, si iti dai seama ca si acele ore poate afecta grav psihicul unei petsoane ducand la sinucidere.acum depinde poate fi gasita cauza care o adus la tinitus si atunci se scapa probabil si de tinitus da nu mereu. sunt si aparate care mascheaza sunetele provocate de tinitus. dar odata ce e tinitus cronic cu el ramai toata viata eu nu am vazut ca cineva sa se vindece doar daca mergi la timp si te tratezi ai ceva sanse de reusita.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am avut cateva zile chestia asta dar stiam sigur ca e pe sistem nervos. Plus ameteli. Au aparut dupa un atac de panica si cand m-am linistit mi-a trecut. La tine cauzele pot fi diferite. Cert e ca nu te duci la medic si gata ai aflat ce ai si ai si scapat de probleme, el nu e magician.

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Ca sa tratezi tinitusul trebuie sa tratezi cauza, si cauzele sunt multiple nu e deloc usor si eu sincer nu am auzit sa se vindece careva de tinitus complet.eu sufar de 12 ani de depresie si de 2 ani de anxietate generalizata si nu as putea suporta acel tiuit in ureche zi de zi mar afecta foarte grav emotional si psihic. sper sa imi treaca crying

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tu nu ai zis ca ai anxietate si depresie. Se poate sa fie din cauza asta dar iti garantez ca nu o sa fie permanen. Iti trece. Mergi la doctor daca vrei sa stai linistit.

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Da o sa merg maine la urgente la orl vad ca nici acum nu o disparit acel sunet

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Mersi pentru incurajare furnicuto happy
Esti o tipa faina :*

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bafta si nu te mai panica, nu e sfarsitul lumii happy

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Eu în general aud mai bine cu urechea stângă. Mereu am avut probleme cu urechea dreaptă. Când eram mai mică, de fiecare dată când mergeam la mare mă lua otita, dar „ironia sorții", mereu mi-a fost urechea dreaptă.
M-am răcit după ce mi-am petrecut ziua de naștere la un restaurant și mi s-a înfundat stânga. Nu știu dacă ar trebui să mă duc la orl, parcă începe să-și revină, dar tu trebuie să te duci!

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Da stiu ca trebuie sa merg, tu ai facut de la raceala eu de la zgomotul puternic de la casti.o sa ajung 100% la sinucidere daca nu imi trece acel tiuit fiindca am citit ca te tine pana inchizi ochii, sper sa imi treaca e ciudat cum imi vin ptoblemele de sanatate in lant parca nu se mai opreste.ar trebui si tu sa mergi la un control chiar faca nu iti pare asa grav, eu am avut buletinu pierdut si nu mam putut duce.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Și de mine s-au ținut doar ghinioane în ultimul timp...