| adrianpetrican a întrebat:

Autismul are legatura cu accidentul nuclear de la Cernobyl?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Referat,eseu,proiect? Cu ce sa te ajutam?

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Spune-ne de unde ești rolling on the floor

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Made in Thailand

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Poate ești made în cernobyl happy

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Nah

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Deja ți-o crescut năsucul happy

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Dar,dar....eu nu am năsuc sad

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Ok

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, sunt multi supereroi care au ajuns sa aiba puteri dupa ce au cazut intr-un container cu substanta radioactivawinking

| adrianpetrican explică (pentru Zuzu1991):

Am auzit ca sunt foarte toxice radiatiile astea Ionizante!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru adrianpetrican):

Radiatia ionizata e intr-adevar o chestie SUPER toxica
sincer, nu am nici o idee de vreo legatura intre Cernobyl si autism

faceam doar putina katerinka, TREBUIE sa fac katerinka din cand in cand, altfel se termina lumea oricum big grin

| Floridori a răspuns:

Exista numeroase studii in incercarea de a depista cauzele autismului.S-a constatat ca in cazul celor nascuti cu aceasta afectiune nu a existat un singur factor cauzant ci o combinatie a mai multor factori genetici (momentan exista aproximativ 100 de gene descoperite care au legatura cu autismul si lista tot creste) si teratogeni.
Din vasta lista a factorilor teratogeni posibil cauzanti ai autismului, studiile indica cu certitudine doar un singur tip de radiatie si anume radiofrecventa.Pentru celelalte tipuri de radiatii inca nu exista studii concludente care sa le confirme sau infirme.

In cazul accidentului nuclear de la Cernobil vorbim de radiatii Gamma.
Este adevarat ca ambele tipuri de radiatii, si Gamma si radiofrecventa, fac parte din campul radiatiilor electromagnetice insa repet, nu exista inca studii concludente in acest sens si doar radiofrecventa este considerata cu certitudine un factor declansant al autismului.
Insa posibilitatea unei legaturi intre dezastrul de la Cernobil si autism este una reala.
Totusi, in prezent se crede ca autismul nu se poate dezvolta in prezenta unui singur factor si de obicei sunt necesar minim 2, dintre care cel putin unul genetic.Insa stiinta inca mai are multe de studiat si descoperit in ceea ce priveste acest subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un titlu? Nu vad unde este intrebarea.