| lays a întrebat:

Avand in vedere ca se da o lupta crancena pentru a afla daca diane 35 sunt si antibebe sau nu, as vrea sa va intreb.cui as putea sa i le cerbig grin? trebuie sa merg la ginecolog, dermatolog(eu le vreau pentru acnee.si stiu ca pentru asta sunt)sau endocrinolog? nu stiu ce sa fac. daca dau 1 milion pentru o consultatie si e cea gresita ma bat singurabig grin.Am observat ca ginecologii dau in general pilule asa aiurea fara vreun test. iar eu am si probleme cu tiroida, am acnee, mici problemute cu inima.deci sa merg la endocrinologbig grin? medicul meu de familie e ecograf. dar oricum nu stie pe ce planeta e, deci il scot din discutie, si nici trimitere nu-mi poate da, pentru ca am terminat facultatea si nici nu lucrez, asa ca trebuie sa-mi platesc consultatia!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca ai probleme cu tiroida, ma indoiesc ca iti va indica cineva anticonceptionale. In primul rand trebuie sa faci un consult endocrinologic.

| lays explică:

Cineva se simte atacat? cred ca stiu ce vorbesc cand spun ca unii medici sunt de pe alta planeta, avand in vedere ca in urma cu 1 an mama mea a mers la medicul de familie sa-i dea ceva pentru dureri de spate si iata raspuns:"ce rost are sa-ti dau? si asa esti batrana si mori"! si nu este singurul exemplu, am fost internata 1 luna la parhon pentru rinichi si eu de fapt aveam probleme cu coloana.nu stiau ce am! mai continui? am trecut prin multe intamplari de genul asta si de-aia am ajuns la concluzia aceasta! deci.mai bine ciocu' mic!

| Delee a răspuns:

Mergi la un dermatolog, nu cumpara de capu tau pastile pentru ca dai in altele Doamne fereste. O trimitere la dermatolog iti poate da medicul tau de familie.
Daca nu, mergi la o farmacie naturista pentru ca acolo a foarte multe produse bune, care dau rezultate si pentru care nu e nevoie de reteta medicala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diane 35 nu se dau pentru contraceptie.
Mergi la un dermatolog pentru acnee si la un endocrinolog pentru tiroida ( se fac si analize pentru hormonii tiroidieni ), nu e numai consultul propriu-zis.
Ginecologii nu dau pilule aiurea, stiu mai bine decat iti imaginezi tu, plus ca NU se fac teste pentru pilule.
Dr de familie nu e "ecograf", ala e un aparat, medicul e medic specialist mf( sau primar, depinde) cu competenta in ecografie.Trimitere nu-ti poate da nu pentru ca e el pe alta planeta ci pentru tu nu esti integrata pe planeta asta...asa ca las-o mai usor cu jignirile.
In concluzie, daca esti sigura ca ai probleme endocrine ( cu tiroida, in speta ) mergi mai intai la un endocrinolog, si numai daca el iti sugereaza si consultul dermatologic atunci fa-l si pe asta.