| SkivoRo000 a întrebat:

Aveam mancarimi de piele ff rau, acum o luna, mi-au trecut, am spalat tot ce aveam, calcat etc. Credeam ca am raie, dar cica nu. Cred ca facusem o alergie la o crema de pistrui ce o foloseam des. Acum am terminat-o.Acum mi-a trecut. Am folosit claritine, aerius fara efecte, o crema cu sulf si un sapun. Vreau sa spun ca mi-au aparut pe burta pete rosii asa si niste dungi rosii micute, la picior la rotula in spate si gen la vene mai sus unde iti face injectia, etc. In fine, pe corp mai putin pe picioare. Si mi se decojeste pielea asa, probabil ca am folosit sapunul cu sulf si crema si nu am hidratat pielea. Cum m-am spalat aseara cu sapunu cu sulf si m-am dat cu crema tot cu sulf mi-a explodat asa pe corp, aveam petele mai rosii, corpul rosu cu linii mici rosii, in unele locuri ma si ustura, ma mai mananca putin pielea dar pe unele locuri, daca nu dau importanta nu mai e. Am fost astazi la doctorul de familie, era asistenta, mi-a spus ca ar putea fi dermatita, o alergie, m-a intrebat daca mananc sare si i -am zis ca foarte multa, mi-a facut o injectie nu mai stiu cum se numea si m-a sfatuit sa mai iau o pastila de aerius seara. Maine trebuie sa merg sa ma vada si doctorita sa imi dea rezultatul concret. Voi ce ziceti? Ar putea fi si de la sare? Sa declanseze asa rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu injectia te-ai scos. Nu mai ai treaba timp de un an dar e posibil sa revina mancarimea si te reinjectezi din nou. As fi vrut sa vin si eu in RO sa ma vaccinez pentru alergie dar nu pot cu virusul asta

| SkivoRo000 explică (pentru mgtow):

Ar fii bine sa fie asa. si sa treaca o data. mai trebuie sa fac inca 2, 3 zile injectii.

| mgtow a răspuns (pentru SkivoRo000):

Prea multe injectii, una trebuie sa fie suficienta si test de alergie sa faci

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, sarea usucă celulele, și pe ale pielii.

| Andreeush a răspuns:

Nu are cum să fie de la sare ci de la acel săpun.

| SkivoRo000 explică (pentru Andreeush):

Nu de la sare. Mi a spus ca sarea a declansat mai mult gen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat timp te ai spălat cu săpun cu sulf? Zonele roșii și pielea decojita cred ca este de la el, asa reacționează pielea când este expusa la prea mult. Ar trebui sa faci o pauza de la el și de la crema, sa te speli cu geluri de dus hidratante și dupa sa aplici crema hidratanta și calmanta pe corp. Eu am avut râie și asa am pățit de la sulf. Sănătate.

| SkivoRo000 explică (pentru anonim_4396):

Cam o luna am folosit

| SkivoRo000 explică (pentru anonim_4396):

Ce ai patit de la sulf mai exact?

| SkivoRo000 explică (pentru anonim_4396):

Cum arata pielea ta? Aveai mancarimi? Pe unde iti apareau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkivoRo000):

Asa mult? Eu am folosit 1 sapt și ceva și deja numai puteam. Pielea o aveam roșie în zona bustului, usturimi la atingere și mâncărimi uneori. Acum depinde de zonele sensibile ale fiecărei persoane. Am fost la dermatolog iar crezând ca nu mi-a trecut râia și mi-a explicat ca este de la sulf, și sa opresc folosirea lui imediat. M-am hidratat mult și dupa 2 sapt a început sa mi se decojeasca tot corpul laughing a durat cam 3 sapt. Doar ca eu m-am spălat cu el dimineața și seara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkivoRo000):

Totuși ar trebui sa te duci la dermatolog, el îți poate spune cu exactitate de ce ai nevoie și ce ai pățit.

| SkivoRo000 explică (pentru anonim_4396):

Daaa, o luna daca nu mai mult. si eu la fel, seara si dimineata sad acum zilele astea mi-au iesit si ma cam ustura. Sper sa nu fie raia. Nu as avea de unde sa iau. plus ca si asistenta a zis ca nu am. Merg maine cand e si doctorita si imi spune mai sigur. E asa de urat sentimentul. ma simt bolnava asa, vreau sa scap de toate o data.
Dupa ce ca am terminat de mancarimi acum a aparut asta laughing
Te pup esti o draguta, sanatate :*

| dacialogan a răspuns:

Eu am avut dermatita seboreica,adica pete rosii pe fata si ma deranjau nu doar vizual, estetic, imi provocau si mancarime, usturime, pana cand mi-am dat cu nidoflor si la prima aplicare s-a ameliorat cu mult problema..inca ma mai deranjeaza, dar foarte rar si pe fond de stres, daca ai aceeasi problema iti recomand cu maxima incredere acest unguent, pana la el am incercat mai multe creme, tratamente si toate ma iritau si mai mult.