| anonim_4396 a întrebat:

Aveti vreun sfat pentru depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,chiar am.
Unul e sa iti cumperi de la farmacie magneziu, sigur o sa te simti mai bine.
Si al 2-lea e sa iti spui in fiecare seara cateva lucruri pentru care esti recunoscator in viata (poti sa ai doar unul si sa il repeti de mai multe ori) pentru ca exercitiul asta iti dezvolta abilitatea de a vedea si lucrurile frumoase in viata, plus ca o sa ai un somn linistit, pentru ca atunci cand adormi suparat, cu griji, nu prea te odihnesti cum trebuie.
O sa fie mai bine, doar ai rabdare.

| RembrandtVanRijn a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestia asta merge asa de vreo trei-patru ani, ma indoiesc.
Dar multumesc pentru timpul investit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

As recomanda pe langa Magneziu, Vitamina B3 si B6 luate cate 1 de 3 ori/zi.
Atentie, nu Vitamina B complex, ci simple, Vitamin B 3 si Vitamina B6. Pentru ca, in combinatie cu alte B-uri procentajul de B3 si B6 este extrem de redus, ori tu ai nevoied e doze mari de pastile ca sa iesi din starea asta de depresie. Depresia este gerenata de o imbalanta chimica, de lipsa unor vitamine si minerale din corp! Vitaminele astea luate o bucata d evreme 1-3 luni, depinde de severitatea carentei, te va pune pe picioare.

| anonim_4396 explică (pentru RembrandtVanRijn):

Hm,stii motivul pentru care esti in starea asta? Daca da, poti sa il spui aici?

| RembrandtVanRijn a răspuns (pentru anonim_4396):

O familie cam rupta.
(Scuza intarzierea)

| anonim_4396 explică (pentru RembrandtVanRijn):

Eu zic sa,incerci sa accepti situatia,asta trebuie sa faci cand nu mai poti schimba nimic.Iar apoi,incearca sa nu te mai plangi, daca iti inveti mintea asa, ea o sa se acomodeze ca fiind o victima, si te asigur, ca nu castigi absolut nimic.Cu cat faci asta mai rapid, cu atat o sa fie mai bine, nu o sa fie usor la inceput, dar prin antrenament, poti sa o faci. Dupa o sa ai puterea sa iti faci tu o familie din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vitamine, pastile pentru magneziu, toate astea-s porcării atunci când e vorba de depresie.
Dacă tot vrei pastile, interesează-te de Zoloft, anti-depresive.

Dar nu ești într-un grad atât de înalt al depresiei încât să riști să te distrugi cu anti-depresivele, așa că încearcă să reziști, cumva.
Din păcate, n-am niciun sfat, nicio recomandare, care să te facă să scapi de depresie, dar poate te ajută spunându-ți că nu ești singurul depresiv.

Dar totuși, nici asta nu te ajută. Nu în adevăratul sens al cuvântului, ci doar o liniștire sufletească la gândul că și alții trec prin asta.
Și totuși, e adevărat.
Toți avem tulburări de somn, de alimentație, stări de nesiguranță, stări de tristețe în care ne simțim inutili și cel mai presus, că n-avem niciun rost să trăim.
Nu poți să le transpui pe hârtie și să le arzi în totalitate, dar ai capabilitate să le faci să alterneze cu alte stări, mai pozitive.

Nici nu-ți imaginezi cât de mult ajută muzica când e vorba de chestii de genul. Am sesizat acum ceva timp că singura modalitate în care să pot ieși din senzația de vid, e muzica din căști. E propia mea lume, e lumea creată de mine, iar asta ajută. Și ascult atât de multă muzică, încât am învățat să mă vindec cu ea. Ia-o ca pe-un tratament, ia-o cum vrei.
Acum, nici măcar nu ies din casă fără să îmi iau și căștile iar în momentul în care mi se strică o cască de la o pereche, fug să-mi iau alta.
În ultima vreme, am renunțat să mai stau pe telefon. Nu doar pentru că Facebook-ul, rețele de socializare îmi mănâncă timpul deși trebuie să recunosc că nu prea vorbesc cu nimeni pe parcursul zilei. Dar pentru a avea puțină pauză de la viață. Pentru că sunt de o grămadă de ori mai constrânsă dacă sunt conectată, stând pe Tumblr și făcând tot felul de chestii. Probabil m-ar ajuta mult mai mult dacă aș vorbi cu cineva, dar rămân cu telefonul închis.
Și îmi petrec timpul făcând teme, desenând, scriind și ascultând muzică mereu.
Și m-a ajutat atât de mult încât am uitat pentru ceva timp de stările de tristețe care mă învăluiau de obicei mereu.

Probabil timpul ajută, dar doar în cazul în care timpul ți-e solicitat așa că încearcă să te abați de la depresie, oricât de imposibil și greu ar suna.

| RitaDeluxxxe a răspuns:

Muzica pentru ridicarea moralului

| Piticotu_Raul_2001 a răspuns:

Incearca sa faci yoga sau du-te din cand in cand la spa sa te relacsezi.

| Horia_6478 a răspuns:

Cel mai bun remediu este rasul!
Recomand acest clip!
https://youtu.be/22aVKKfhA6Q

| anonim_4396 explică (pentru Horia_6478):

Da,si eu tot razand scap din ghearele bestiei

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi ma, da' pe mine cand ma deblochezi?
Sau ma tii asa pe post de bibelo', si vorbesti doar tu?

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Stai,fiară,ca nu stiu faza cu deblocatu' cum e!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Da' ce era mai usor, ai stiut...
Dai si tu un mesaj pe Facebookiuc, sa te iert.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu stiu, nu sunt de aici!

| Purplesky a răspuns:

Dacă ești într-un stadiu destul de avansat ar fi necesar să te consulte un psihiatru si cauta unul bun pentru ca nu toti iși fac treaba cum trebuie și ideea e ca indiferent cat de mult ți-o iei cu ranga în cap să te ții pe picioare și să te motivezi sa mergi mai departe nu să te lași doborat definitiv...ai grija de tine și nu uita ca sunt mulți cu aceeași problemă și tot atat de mulți care și-ar dori un sfat dar nu știu cum să facă rost de unul