Întrebare recomandată | FriendsShow a întrebat:

Azi am fost la oftalmologie, pentru un control la ochi. Mi-a spus ca sunt miop si ca voi avea dioptria la ochelari -0.5,chiar -0.75.Mi-a spus ca voi purta 6 luni ochelarii, apoi voi reveni.Imi vor mai creste dioptriile pana atunci? Daca voi purta ochelarii in acest timp,voi vedea mai bine la distanta fata de ce vad acum? Spune-ti la ce sa ma astept, ca voi purta ochelari o perioada scurta sau multi ani? As dori raspunsuri de la cei care se pricep la acest lucru.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Miopia nu se vindeca, ci evolueaza. Ai dioptrii foarte foarte mici, poate medicul se asteapta la o modificare a diagnosticului. daca dupa 6 luni diagnosticul de miopie se confirma, vei purta ochelari toata viata, iar dioptriile vor creste lent, cam cu o dioptrie la 2-3 ani pana pe la 20-22 de ani, apoi si mai lent (daca porti ochelarii)

NOname
| NOname a răspuns:

Miopia nu se vindecă (însă în cazul dioptriilor foarte mari poate fi redusă prin operaţia cu laser).

Poţi doar inceteni evoluţia miopiei prin purtarea ochelarilor, un program mai redus al statului la calculator, o alimentaţie sănătoasă, bogată în vitamine...
Este bine să fii optimist, dar nu irealist; aşa că să nu te aştepţi la minuni. : )

| fabiola a răspuns:

Este o valoare mica, dar trebuie corectata pentru ca in caz contrar valorile diopriilor vor creste! Controlul se face la 6 luni si vei tine sub observatie evolutia.In general miopia se mosteneste si daca nu ai in familie persoane care au miopie se poate ca tu sa fi solicitat ochiul foarte mult si de aceea ai aceasta problema. Urmeaza sfatul medicului si repeta controlul la 6 luni!

| DumiY a răspuns:

Buna!
Nu mai stiu exact dar acum doi ani am avut si eu -0.5 sau -0.75.
Am purtat mereu ochelari de atunci si pana acum.Mergeam la control din 6 in 6 luni, nu am facut nici un tratament doar am purtat ochelari.
Doctorul a spus ca miopia va creste pentru ca si ochiul creste, corpul se dezvolta.Adica miopia va creste sau va scade.

De la 0.5 am ajuns la 1.75 si acum nu mai stiu exact cat am. Am avut si mai putin de 1.75.

S-a intamplat sa scada miopia, apoi sa creasca...
Trebuie sa te astepti la orice.

Pa, pa!

| cookie01 a răspuns:

Daca ai aceasta dioptrie trebuie neaparat sa porti ochelari si dupa ceva perioada tot ce e posibil sa ti se regleze vederea. Trebuie sa porti cat este nevoie, nu exista o perioada anume, insa in orice caz nu in cateva luni se si regleaza. Doctorul Oftalmolog iti va zice cat mai ai de purtat, de aia te-a chemat dupa 6 luni. In cazul in care nu ii porti iti va creste dioptria.