| Anonima3562 a întrebat:

Am si eu o problema. Port ochelari de vedere, -1.5 la dreptul si -1, 75 la stangul. Ochelarii ii port de un an si ceva, iar la ultimul control acesta fiind acum o luna, mi-au crescut dioprtiile, astfel incata de la -0, 75 la ambii ochi am ajuns la dioptriile de mai sus. Intrebarea mea este daca oboseala ochilor duce la cresterea dioptriilo si daca exista niste exercitii sau alimente, in fine, care sa duca la incetarea cresterii miopiei. As vrea niste raspunsuri serioasa, preferabil de la cei care se pricep in acest domeniu. Scuzati categoria!
P.S Stiu ca miopia poate creste in timp pentru ca te dezvolti. happy

2 răspunsuri:
| Bubuletu a răspuns:

Sa mor eu... Doamne, deci acum câteva luni m-am dus la oftalmolog si de la 0.75 la fiecare mi-a ieșit ghici cat! 1.5 la dreptul si 1.75 la stângul... :o
Ce asemanare ciudata...

| MMAV a răspuns:

Da cu cat cresti automat va creste si globul ocular deci si dioptria dar daca nu itit mai obosesti ochii atunci va stancna incet.
Daca ai ochelarii poarta-i permanent.
Lentilele de contact nu sunt prea indicate.
Si oboseala ochilor contribuie extrem de mult la ameliorarea sau agravarea miopiei cu cat ochii sunt mai obositi cu atat ai riscul de a-ti creste si daca ai posibilitate financiara incearca sa faci un control la 6 luni.
Ochelarii sa nu ii stergi decat cu microfibra deoarece daca ai tratamente pe ei il pieryi sa nu dai pe ai decat cu apa sau cu o solutie caresa nu contina alcool!
Ca altfel dai banii degeaba pe ei, si sa nu ii zgari!