| GabbyGabriella64 a întrebat:

Azi am observat un firicel de sange in secretia vaginala. Eu mai patesc la cateva luni asa ceva, dar parca azi a fost putin mai mult sange. Era mai mare firicelul si dupa a curs un sange mai diluat asa,nu ca ala de la menstruatie, rosu aprins, era diluat in secretie asta. Mentionez ca sangerarile astea au avut loc la ovulatie sau in apropierea ovulatiei sau cel putin asa cred pentru ca atunci am secretia ca albusul de ou. Ce ziceti? E normal sau sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarile intre menstruatii nu sunt niciodata de bun augur, denotand o infectie serioasa in vagin, ori o rana pe colul uterin, chisturi, fibroame sau posibil tumori.

Mergi la ginecolog pentru investigatii!
Sanatate maxima!

| Roxette909 a răspuns:

Sangerarea la ovulatie este aceea sangerare vaginala care apare inainte, in timpul sau imediat dupa ovulatie. Modificarile nivelului de estrogen sunt adesea cauza acestui tip de sangerare. De obicei sangerarea este una usoara si nu reprezinta un motiv de ingrijorare. In mijlocul ciclului menstrual, mai exact, oricand intre 11 si 21 de zile de la ultima menstruatie, atunci cand ovarul elibereaza ovulul, poate aparea asa numita sangerare la ovulatie.