| TranslucenT a întrebat:

Ieri am mancay o inghetata rece,o mancasem repede iar spre dimineata a inceput sa ma doara rau maseaua, este plombata dar ma doare cand mananc rece ce pot sa fac sa scpa de durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

Ai dinții sensibili. Asta înseamnă că trebuie să ai grijă de ei, mai ceva decât dacă ar fi fost altfel.

Sau ai un pic de probleme cu smalțul dinților. Bea sau mănâncă la temperaturi normale și nu fă excese.

Având o măsea plombată, nu înseamnă că ești scutit de diverse dureri dentare.

La măseluța ta, ar fi fost indicat să i se scoată nervul - așa nu te-ar mai fi durut, însă fii atent, că dacă ți se va scoate nervul, ți se va înnegri dintele sau măseaua de lângă cea afectată.

Ar fi bine, dacă durerea ta persistă, să schimbi și pasta de dinți și să consulți și un medic.

Deciziile îți aparțin.

3 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Trebuie sa ai gija cu mancarea rece, fierbinte si acra deoarece te pot durea dintii si maselele in special cele la care ai probleme.
Sfatul meu trebuie sa ai rabdare atunci cand ai temperaturi exagerate si sa nu te fortezi sa mananci prea mult deodata.
Te pup, pa pa! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Durerea se datoreaza dintiilor sensibili mai mult.
Te duci la stomatolog.
Te pup!

| TranslucenT explică:

A si am uitat sa va zic ca are o pata galbena pe ia inauntru ce poate fi, am fost la dentist mai demult s-a uitat la ea dar n-a gasit nimic, cred ca-i de la raceala