| anonim_4396 a întrebat:

Azi dimineata am avut scaun cu sange. Sangele era rosu, nu am dureri abdominale, doar o "ghoertaiala a matelor" sa zic asa. M-am speriat rau, pe hartie era doar sange. Ma poate ajuta cineva, va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Salut, şi eu am avut scaun cu sânge la începutul lunii Decembrie, contează foarte mult culoarea sângelui, eu din fericire am avut sânge de culoare deschisă, ceea ce inseamnă ca sangele nu a trecut prin sistemul digestiv, nu am avut hemoragie digestivă sau mai rău cancer de colon, sângele de culoare deschisă apare ori la fisură anală ori din cauza hemoroizilor, eu am avut probleme cu fisura anală din cauza constipaţiei.
Hemoroizii pot apărea şi din cauza şezutului îndelungat pe scaun.
Dacă apare sânge de culoare închisa, atunci este grav, poţi avea o hemoragie digestivă sau mai rău cancer de colon şi în această situaţie trebuie să treci urgent la medic.
Daca ai sânge de culoare deschisă şi nu iţi trece după 7-8 zile atunci treci la medic(dacă la urmatoarele scaune elimini din ce in ce mai puţin sânge, atunci după 7-8 zile ar trebui sa iţi treacă această problemă).

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te duci urgent la chirurg. Scaunul cu sange este o urgenta mare si nu trebuie amanta. E posibil sa ai doar niste hemoroizi, dar numai un consult chirurgical te poate lamuri.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Îti recomand sa tratezi problema cu multa seriozitate pentru ca trebuie sa vezi care sunt motivele acelei sangerari.Un consult la medicul de familie, care iti va prescrie ce investigatii trebuie sa faci ar rezolva problema. Trebuie sa-ti amintesc ca sanatatea este cel mai de pret bun al omului.

| Dannyjj a răspuns:

@Maryann mulțumesc pentru fundă, dar cred că ai ințeles că trebuie să mergi și la medic, este mai bine să previi decât să tratezi.
Ai grijă de sănătate!

| stefaniacristina77 a răspuns:

Hei Maryannlove struck! S-ar putea sa fii mancat ceva nesanatos care te-a deranjat foarte rau la stomac si de aceea ai facut scaun cu sange.In orice caz, ar trebui sa te duci la un medic.Multa Bafta!^^

| ganton a răspuns:

Cancer la colon.

| ReMemBer_1485 a răspuns:

Du-te la doctor. posibil sa ai hemoroizi.