| allyxo a întrebat:

Azi dimineata am vazut o urechelnita, pe jos si apoi am omorat-o. Le urasc, de cand eram mica.Stiu ca cica ne intra in urechi si intr-un fel sau altul ne poate afecta auzul.Asa,si de azi dimineata ma doare urechea dreapta, adica am niste intepaturi pe care le simt si din cand in cand la urechea stanga.Nu stiu, mi-e frica de urechelnite si chiar n-as vrea ca ele sa fie cauza durerii mele. Spuneti-mi ca e o doar o coincidenta.Vi s-a intamplat vreodata asa ceva sau e macar posibil sa fie din cauza urechelnitei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Hei, chill. Dacă era o urechelniţă la tine în ureche ţi-ai fi dat seama şi ieşea singură. Gândeşte-te dacă nu ai stat în curent recent, sau poate ai făcut un duş cu o seară înainte şi ţi-a intrat apă în urechi. Foloseşte nişte beţişoare ca să îţi cureţi urechile... Poate trece.
Dacă persistă durerea, mergi la un control ORL.

Mă gândesc că e posibil să fie şi autosugestia... Ţi-e frică de urechelniţe, şi după ce ai văzut una a început să te doară o ureche. E foarte posibil... Eu sunt de exemplu insectofobă. După ce văd o gânganie, un păianjen ceva, începe să mă mănânce pielea şi am impresia că am o lighioană din aia urâtă pe mine.;'>

23 răspunsuri:
| missbee a răspuns:

Ia nu te mai gândi la ea, ocupă-ţi timpul cu altceva şi n-o să te mai doară.

| cornel a răspuns:

Mergi la medichappy

| danco a răspuns:

Urechelnitele nu intra in urechile oamenilor! asta e credinta populara, dar nu e adevarata. problema ta e alta, o otita, poate ai fost la strand etc, poate ai folosit incorect betisoarele cu vata etc

| Iubesc Limonada a răspuns:

Nu cred ca ti-a intrat in ureche.Cred ca mai degraba ti-a intrat in subconstient iar tu crezi ca te doare. Mie mi s-a intamplaat de multe orihappy Stai linistita.

| Dyingfetus a răspuns:

Paii cel mai probabil tu nu ai omorat-o de tot, si ea s-a "razbunat"spune-i mamei tale si du-te la doctor!

| allyxo explică:

Am omorat-o de tot.De asta sunt sigura. sad Si ar fi trebuit sa fie 2, una am omorat-o si una probabil care mi-a intrat in ureche. Oricum multumesc, daca persista problema cu durerea voi consulta un medic. Dar tot la urechelnita aia ma gandesc. am asa o frica de eleeeeeee!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haha. razbunarea urechelnitei... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ai o urechelnita in ureche, allyxo nu-ti fa griji caci daca iti intra o urechelnita azi de acum nu auzeai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o intrebare dc ma mananca urechea inseamna ca am urechelnita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Nu cred ca e o urechelnita. Mie mi-a intrat cand eram mica o furnica in ureche si senzatia e ingrozitoare. Ma gadila foarte tare, parca mi se urca la creier. Nu am reusit sa ma linistesc pana nu mi-a turnat mama boramid cald in ureche si a iesit aproape moarta. De atunci am o obsesie in timp ce dorm sa nu imi intre ceva in ureche. Cred ca am sa incep sa imi pun dopuri in urechi.:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu du-te la un medic, iti va confirma el ce este cu urechea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urechelnitele sunt insecte omnivore, nu au nici o treaba cu urechile oamenilor, intr-adevar le plac locurile umede si calde, dar crede-ma prefera sa-si fac cuiburile subpamant. O particularitate extraordinara a acestei micute insecte e modul in care se reproduce.Depune 20-30 de oua din care ies "pui"pe care in mod incredibil pentru o insecta are grija de ei pana la maturitate si ii hraneste cu hrana regurgitata.In multe situatii ii muta dintr-un cuib in altul ca sa-i fereasca de pericole.Ambii parinti participa la cresterea puilor.Sunti multe mamifere cu doua picioare care nu fac chestia asta...tot respectul pentru micuta insecta total inofensiva.crede-ma nu are nici o treaba cu rechile tale...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urechelnitele sunt insecte omnivore, nu au nici o treaba cu urechile oamenilor , intradevar le plac locurile umede si calde, dar crede-ma prefera sa-si fac cuiburile subpamant.O particularitate extraordinara a acestei micute insecte e modul in care se reproduce.Depune 20-30 de oua din care ies "pui"pe care in mod incredibil pentru o insecta are grija de ei pana la maturitate si ii hraneste cu hrana regurgitata.In multe situatii ii muta dintr-un cuib in altul ca sa-i fereasca de pericole.Ambii parinti participa la cresterea puilor.Sunti multe mamifere cu doua picioare care nu fac chestia asta...tot respectul pentru micuta insecta total inofensiva.crede-ma nu are nici o treaba cu rechile tale...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei allyxo si eu am vazut trei urechelnite azi dimineata mi-e frica de ele cand ma gandesc la ele si am intrebat-o pe mama si a zis ca nu-i nimic dar eu tot cred ca urechelnitele iti intra in urechi cred ca ar trebui sa te duci la medic cat mai repee posibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aseara si mie mi-a intrat in ureche dar am scos-o nu am patit nimic multumesc lui dumnezeu crying( am crez ca imi sparge tinpanul,,,,,, daca nu iti gurge sange si o scoti nu tea afectat cu nimic e de la alt ceva,,,,...

| Darius2990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar cum ai scos-o ca am și eu una zi și mie te rooooooooog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu urechelnitele sunt oarbe. daca ai tai sau ai storcesti capu moare pe loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey...am acum si eu aceste dureri... ft mari.sad si parca mi sa mai umflat urechea.doare.intradevar doare. miine merg la ORL mie cam frica dar e sanatatea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

da lume nebuna
daca o sa va intre in urech ceva o sa simtiti inca tare o sa simtiti mia mi-a intrat apui ieu la 1 de noapte am chemat salvaria
cu asa durere care parca iti crapa capul ambulata parca a venit peshte o veshnicie si inca la spital vreo 20 de minute nio scote
de atunci imi pun dopuri si nu cam cred ca o scap de frica aceasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e mai mult autosugestie cum au zis si ceilalti pentru ca am cautat pe Wikipedia si acolo scrie ca intratul in ureche este doar un mit.

| ValentySHINee a răspuns:

Incearca sa iti torni un pic de spirt in ureche cumva si vei afla..sau cu apa fierbintehappy

| Sinca_Dany_1997 a răspuns:

Du-te la doctor sa-ti faca spalatura la ureke

| Rad_Ariana_1994 a răspuns:

Si eu astazi am omorat o urechelnita si o tot simteam pe mine. Dupa ceva timp a inceput sa ma doara urechea, dar imi gaseam o ocupatie pentru a uita.A fost o "farsa" pe care subconstientul meu mi-a facut-o?