| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Cand ma curat in urechea dreapta, la un anumit punct, se infunda apoi pocneste imediat. iar in fiecare dimineata ma trezesc cu o presiune in ambele urechi. am stat si-n curent la scoala, o fi de la asta? p.s. : la urechea dreapta am mai avut niste probleme acum cativa ani cand a trebuit sa-mi scoata dopul format.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Dopurile de ceara se pot reface, asa ca du-te din nou la doctor, si fă un control medical!

| HeLp222 a răspuns (pentru foxsilver):

Dar data trecuta, la doctor, mi-a clatit-o cu apa si a fost oribil, n-as mai vrea sa trec prin asta. x_x

| foxsilver a răspuns (pentru HeLp222):

Si eu am avut dopuri de ceara, timp de cativa ani; nu mă duceam la doctor de teamă. Dar după ce am văzut cât de simplu a fost, imi venea să mă bat singură de ciudă.
Jetul acela de apă îl suporți doar câteva secunde; este puțin inconfortabil, dar nu este dureros deloc.
Așa că, încearcă să prinzi curaj, că nu se întâmplă nimic rău, pentru că altfel e posibil să se complice situația.
Preferi o intervenție chirurgicală, sau un gâdilat de câteva secunde?!

| HeLp222 a răspuns (pentru foxsilver):

Desi nu suport sa am apa in urechi, va trebui, oricum dureaza putin. si doctorita mi-a zis acum cativa ani ca daca ma duceam la un spital, imi lua toata alocatia, ea mi-a luat mai putinlaughing [ doctorita de familie]

| foxsilver a răspuns (pentru HeLp222):

Da, se mai pune si problema banilor, dar sanatatea este prioritara.
Asa ca, dă fuga până la doctor si lasa-te gâdilată in urecehe!laughing

| Yasmin875 a răspuns:

Du-te la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la otorinolaringolog.

| VladGH a răspuns:

Daca ai avut odata probleme cu urechile, atunci acum ai stat putin in curent si iarasi iti da probleme, sa ai grija de urechi ca sunt foarte sensibile. Mie mi s-a intamplat fix asa, m-a tras curentul si imi pocnea in urechi. Am avut dureri foarte mari incit mi s-a rupt timpanul si acum mi se aude mereu pocnituri in ureche.

| Own3r a răspuns:

Sper ca nu iti cureti urechile cu betisoare!
Cea mai mare prostie betisoarele astea.
Infunda ceara mai mult in ureche.
Cel mai bine cu degetul mic si cu niste apa...

| HeLp222 a răspuns (pentru Own3r):

Nu,nu,nu, le curat cu un servetel umed in apabig grin

| Own3r a răspuns (pentru HeLp222):

Mai rau faci.Impingi ceara in spre timpan. Cu degetelu frumos te speli fara problema