| SuNaM a întrebat:

Azi dimineata m-am trezit cu niste simptome ciudate de răceala.Ma doare rau in gât, am nasul înfundat, mi e frig, cand tusesc sunt de parca si pieptul si inima imi ard, imi curg ochii, am privire încetosata si ametesc.Credeti ca e mai mult de o răceală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

E o raceala buna de tot! Stai in pat acasa, ceaiuri fierbinti cu lamaie si miere, mancat bine, Aspirina tamponata si la 2 - 3 ore Paracetamol, de 3 ori pe zi. Maine ar trebui sa fii mai bine insa sa nu mergi de acasa macar 2 - 3 zile ca te intoarce si atunci e si mai rau! La gat si pe piept ar trebui sa pui niste comprese de putina apa + alcool sanitar si pe deasupra un prosop curat, iar pe spate frectii cu alcool sanitar si somn de voie, bine acoperit ca sa transpiri! Sa te schimbi de esti ud si sa nu mai iei acele haine pe tine pana ce nu le-ai spalat! Nu stai pe TpU, te rog, ci dormi sau stai in pat la caldura. Daca tusesti poti lua si niste pastile de tusa (nu stiu ce tuse ai - ar trebui sa fie uscata! si aici merge bine Codeina - daca deja este cu expectoratie, atunci Sirop expectorant), pentru nas Vibrocil si pentru gat Tantum Verde! Febra, daca ai, ar trebui sa mearga cu Aspirina tamponata si Paracetamolul! Aerisesti bine camera dimineata si seara! Numai bine!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat ceaiuri si aspirine. Eu iti recomand FERVEX. Este pentru raceala si gripa. Iar pentru durere in gat recomand decasept pastile. Sunt pastile de supt. Chiar foarte bune. Acesta este tratamentul meu de raceala. Cam asta am si acum in casa in caz ca vine nebuna raceala.

| Marylen a răspuns:

Salut! Eu iti recomand Imviral Plus este pe baza de plante cu echinacea, soc, zinc etc. O sa vezi ca in cateva zile te vei simti mai bine