| UnBaiat439 a întrebat:

De azi dimineata respir greu( am "destul loc pentru aer in plamani" dar parca "drumul lui pana acolo" merge greu). Trebuie sa tusesc ca sa-mi treaca. E posibil sa am astm sau bronsita?

P.S.: Am nasul infundat si ma doare gatul. Poate fi si doar o raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| ioanaioana a răspuns:

Semnele şi simptomele astmului variază de la nesemnificative la severe şi diferă de la o persoană la alta. Poti avea simptome uşoare, cum ar fi respiraţie şuierătoare ocazională, cu atacuri de astm rare.
Între episoade te simti normal şi nu ai probleme de respiraţie. Sau, este posibil să ai semne şi simptome, cum ar fi tusea şi respiraţia şuierătoare tot timpul sau simptome care se manifestă în primul rând, pe timp de noapte sau numai in timpul exercitiilor fizice.

Semnele şi simptomele pentru astm includ:

episoade recurente de respiraţie şuierătoare
tuse;
dificultăţi de respiraţie;
apăsare în piept;
simptomele care apar sau se agravează pe timp de noapte;
simptomele care sunt declanşate de aerul rece, exerciţii sau expunerea la alergeni.

Iae pentru bronsita semne și simptome pot include:

Tuse
Producția de mucus (spută), care poate fi clar, alb, gălbui-gri sau verde
Oboseală
Febră ușoară și frisoane
Disconfort la nivelul pieptului.

Nu prea ma pricep la chestii de genu dar sper ca te-am ajutat macar putin tongue - totusi cel mai bine ar fi sa te duci la un doctor sau poti sa intrebi o farmacista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BUNA!
Este posibil sa fie un inceput de astm bronsic.
Mie mi-a fost prescris Singulair si Aerius, dar la prescrierea unui medic, trebuie sa mergi la medic, exact ceva asemanator aveam si eu.
Te pup!

| Andreeac33 a răspuns:

Poate fi doar o raceala, dar daca simptomele persisa, consulta un medic rapid.

| UnBaiat439 explică:

Am luat ceva ospen de 1000, de 2 zile. Deja ma simt mai bine. Nu mai respir asa de greu nu ma mai doare gatul nu mai am nas infundat. Mai respir un pic greut. Alceva nimic!winkinghappy

| hondru a răspuns:

Baga un pachet de tigari

| SuperOne a răspuns:

Ce ai vrea mai mult de atat ca sa iti dai seama ca esti racit? Fa-ti un fervet ia o aspirina, mai lasa tutunul si stai la patwinking