| anonim_4396 a întrebat:

Azi dupa ce am făcut treaba mare, am văzut un pic de sânge... si i-am scris chirurgului (il cunosc de ceva timp) i-am explicat totul si mi-a zis sa ma dau cu o crema anume, sa beau multa apa, salata si fructe.
Acuma nu stiu daca e asa grav, uneori chiar si daca beau multa apa si mănânc sanatos tot constipat sunt si mna.Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Da, e nasol cu constipația.
Intr adevar trebuie sa bei lichide si de preferat ceai cald, de musetel, galbenele(il faci mai slab, ca este amar), cand esti pe acasa, sa poti merge la toaleta.
Ia si niste vitamina k si ca unguent hermozonul este bun.
Ti a recomandat vegetale pentru ca au fibre si ajuta la tranzitul intestinal.
Multa sanatate,

| anonim_4396 explică (pentru ioana748):

Hmm erau perioade cand mancam sanatos cât de cât si gen tot aveam asa. dar daca vorbim de sport si miscare Nu prea fac deloc mișcare multă, degeaba mănânc sănătos daca Nu prea fac miscare..eu l-am intrebat pe doctor "e nevoie sa fac si ceva in plus, gen miscare? " la care el zice Nu. dar infine daca am deja problemele astea la 19 ani parca nici numai am chef de a-mi continua viața.

| ioana748 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei...salata verde are rolul ei, merele de asemenea.
Incearca sa bei un litru de ceai pe zi.
Este buna si miscarea, dar conteaza cum ajuti stomacul prin ceea ce ingerezi.
Mai sunt si miniclismele.
Insa fara lichide sa nu stai.
Daca vreodata esti pe wc si te ai blocat...iei un creion, termometru, ceva de genul...moi in ulei si scoti piatra respectivă.
O sa iasa cu sange, dar o sa iasa.
Insa daca te hidratezi nu o sa ai asemenea episoade.
In rest, viata are si parti dragute.
Seara frumoasa,
❤️

| anonim_4396 explică (pentru ioana748):

Da într-adevăr fiecare fruct are un rol al său, mi-a recomandat sa beau apa plata, apa minerala cica Nu ar fi asa de sănătoasă dar o sa încerc sa beau multe lichide, la fel si ceaiuri. si tot asa
Oricum iti multumesc din nou ca m ai ajutat, nici Nu stiu ce pot sa fac fiindcă e a doua oara cand îmi sari in ajutor, seara frumoasa si sănătate multă ❤️

| ioana748 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, bauturile acidulate nu sunt bune in general.
Ce sa faci...o sa te obișnuiești sa bei lichide, ceaiuri in special.
Eu am o halba de bere in care beau ceai pentru a fi o cantitate mai mare.
Mi e mai usor sa beau 2, 3 halbe de ceai cel putin pe zi.
Adica, cu cat recipientul este mai mare, cu atat mai usor.
O sa ti devina rutina zilnica bautul de apa si ceai.
Indulcesc cu indulcitor...ca mi place dulce.
Ma bucur sa ti fiu de folos.
Cu drag❤️

| anonim_4396 explică (pentru ioana748):

Vad oameni care zic cum ca semintele de in ar ajuta impotriva constipației, dar sincer Nu am mancat niciodată si Nu stiu cum si cu ce se mănâncă mai exact, si mai ajuta si kefirul, borșul si supa de legume (laptele nu stiu ce sa zic) iar o cana de kefir + o lingura de ulei de masline. chiar voi încerca. faza cu ceaiurile si apa o sa ma obișnuiesc, nu mi se pare asa de greu. plus la fructe sunt cam pretențios?❤️

| ioana748 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de fiecare cum doreste sa combata problema asta.
Am incercat cu semințele de in...dar nu mi s-a parut ceva extraordinar.
Kefirul da...este ok, cel putin pentru mine.
Treaba cu uleiul de măsline functioneaza.
In momentele de criza beam orice fel de ulei si avea efect.
Insa trebuie abordat ceva pentru toata viata si la care ai acces si ti este usor.
Asa ca na, apa si ceaiul mi s au parut cel mai usor de introdus in rutina vietii mele.
Caci fructele nici mie nu mi plac, fac un efort sa mananc cate un mar sau banana.
Poate n ai timp mereu de salate...mai ingeram si ce apucam.
Dar mi am format obiceiul cu hidratarea.
Si ajuta...mai ales sa fie lichide calde.
Si apa are rostul ei ....ne ajuta pe mai multe paliere.
Suntem 70 % apa.
Ce sa facem...incercam sa lucram cu materialul clientului si exista solutie pentru orice.
Ma bucur ca te ai mai detensionat.
Somn usor❤️

| anonim_4396 explică (pentru ioana748):

Aaa am inteles, sper sa ma ajute chestiile acestea
ce sa mai zic. m-am detensionat un pic dar doar pe termen scurt cred.
iti doresc multa sănătate din nou si mersi de toate sfaturile, somn ușor la fel?❤️

| ioana748 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bea niste ceai de sunătoare...iti schimba si starea...
Somn usor...sanatate la burticahappy

| anonim_4396 explică (pentru ioana748):

Pai eu ma aflu in Italia si aici Nu stiu daca e, dar trebuie sa fie. oricum sunt o grămadă de ceaiuri si cam toate au multe beneficii, burtica mea e cam bolnava?

| ioana748 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e bolnava, putin constipata.
Super, ai de unde alege...cu siguranță sunt ceaiuri bune acolo.

| anonim_4396 explică (pentru ioana748):

Iti aduc si tie ceaiuri?

| ioana748 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mulțumesc...eu am unele pe care le folosesc de mult.
Mulțumesc pentru intentie, oricum ❤️

| anonim_4396 explică (pentru ioana748):

E bun atunci, nici o problemă ❤️

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chirurgul ți-a zis să mănânci fructe și legume.
Are perfectă dreptate.
Dar ai nevoie de mișcare, se pornește tranzitul intestinal.
E posibil să fie constipație cronica.
Deci nu e de ajuns tratament pe moment.
Ai nevoie de un stil de viață.
Dacă vrei scrie-mi și iti pot explica alimente care ajută tranzitul și cele care blochează.

| daniel889 a răspuns:

Ce poti sa faci? Sa te tratezi de hemoroizi. Exista supozitoare, dar daca "chirurgul" a spus ca merge si cu crema, merge!

Minim 90% din oameni au probleme cu memoroizii macar o data in viata.