| SpikLo a întrebat:

Eu am o nelamurire de mult timp. Daca efectiv nu imi vine sa merg la toaleta sa fac ‘treaba mare’ inseamna ca sunt constipat? Eu niciodata nu am avut zilnic scaun. O zi da una nu sau 2 nu una da. Adica nu ma doare stomacul, nu am nimic dar efectiv nu simt nevoia sa merg la toaleta. Sunt constipat sau asa e corpul meu? Intreb asta pentru ca eu mananc si multe fructe/legume beau apa mult, nu mananc paine alba dar tot nu am scaun zilnic. Ma confrunt si cu un mic hemoroid din cauza mancarii picante(la care am renuntat) nu am dureri nimic doar ca mai apare din cand in cand.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca nu iti vine si faci la 2 zile inseamna ca asa este format sistemul tau digestiv. Nu este constipatie daca nu este de consistenta mai crescuta si cand faci nu depui un efort crescut. Fiecare om are ritmul sau e a digera mancarea, nu este obligatoriu sa ai scaun zilnic. Sunt oameni care au doua pe zi si e la fel de fiziologic ca si la tine.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai scaunul tare la intervale de 2-3 zile, atunci esti constipat.
Daca ai scaunul moale si la intervale de 2 zile, atunci inseamna ca esti subnutrit.

| SpikLo explică (pentru Bula):

Nu e nici tare nici moale?

| Bula a răspuns (pentru SpikLo):

Daca chiar mananci suficient, atunci inseamna ca nu faci plimbare (mers pe jos) suficient, iar mancarea se putrezeste in colonul tau lenes.
Degeaba mananci "sanatos", daca toxinele stau in tine peste doua zile!
Trebuie sa-ti obisnuiesti corpul sa ai fiecare dimineata scaun, imediat dupa ce te-ai trezit.

| SpikLo explică (pentru Bula):

Pai fac sport zilnic. Ma duc la sala. Stau la etajul5 urc cobor scarile de 4-5 ori pe zi

| Bula a răspuns (pentru SpikLo):

Nu am scris "sport".
Am scris "PLIMBARE", adica mers pe jos, minim 5 km/zi. Asta misca stomacul, intestinele, colonul.

| katy a răspuns:

Depinde ce mananci. Fiecare aliment are timpul lui de digestie

| Simpatic a răspuns:

Bei cafea? incearca sa bei o cana buna de cafea pe zi sa vezi cum este!
Din punctul meu de vedere dar ai ceva o problema, dar cum nu sunt de specialitate ti-as zice sa mergi la un medic.
Pe de alta parte depinde si cat de mult si cate mese ai pe zi.
Ca daca mananci o singura data e una iar daca mananci de 5-6 ori pe zi e alta.
S-ar putea ca chiar acel hemoroid sa aiba o legatura de cauzalitate cu constipatia.

| SpikLo explică (pentru Simpatic):

Nu beau cafea/sucuri/alcool nu fumez...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand iti vine si nu poti atunci esti constipat

| morfeo a răspuns:

Normal este sa faci regulat, eu de vreo 4 ani m-am obisnuit sa-l trantesc in fiecare dimineata imediat cum ma trezesc, tot ce am consumat ziua anterioara. Iti recomand sa-ti faci o rutina.

| SpikLo explică (pentru morfeo):

Pai si daca nu imi vine? Doar nu o sa ma pun pe wc si incep sa imping ca nebunu

| morfeo a răspuns (pentru SpikLo):

Atunci fa sport, fa-ti cate 4-5 mese consistente, bea cate 3l de apa. N-ai cum sa nu faci... poate nu mananci suficient. Normal daca nu mananci suficient nu faci. Ia mananca o ciorba de fasole si niste fasole batuta, sa vezi ca sperii si vecinii.

| SpikLo explică (pentru morfeo):

Fac sala zilnic. Am 3 mese pe zi + gustari si mananc sanatos... 3L de apa beau.