| andreutzzu a întrebat:

Azi,in timp ce mancam,am avut un episod neplacut de scadere a TA, dintr-o data am simtit cum inima imi bate mai sa-mi sara din piept, timp de 4-5 secunde aproape ca imi pierdusem vederea si auzul. Dupa acest episod, chiar si acum in momentul de fata am o durere destul de intensa si o amorteala a mainii (mana, nu intreg membru sup) cu toate ca nu am facut efort si nu prea fac in general si nu inteleg de ce, daca cineva ma poate ajuta cu un sfat. Am 22 de ani si este primul episod de genul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

De unde stii ca ai avut o cadere a tensiunii arteriale? Ti-a luat cineva tensiunea? daca, DA cat a fost. Daca ai mana stanga amortita nu ar fi rau sa te vada urgent un medic.Multa sanatate!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde stii tu ca ai avut o scadere de TA? ti ai masurat tu TA si ai vazut ca era scazuta?

eu ti as zice sa te duci repede la un control.

| andreutzzu explică (pentru suntserios):

Pentru ca astea sunt simptomele "smart boy"... ceream detalii despre durerea si amorteala mainilor

| suntserios a răspuns (pentru andreutzzu):

Astea sunt si simpomele unui preinfact "smart boy". Spui ca ai avut tensiunea scazuta cand ti o masoare cineva nu iti mai da cu presupusul ca e sanatatea ta in joc.

| andreutzzu explică (pentru suntserios):

Preinfarct=angina pectorala happy

| andreutzzu explică:

Va rog sa raspundeti la aceasta intrebare doar daca aveti legatura cu domeniul medical.va multumesc!

| AnDytheDj a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care ai putea sa il primesti: mergi la un cardiolog pentru o consultative.