| AnNeMaRyE119 a întrebat:

Hei TPU sad! Astazi m-a muscat un caine, adica a bagat asa coltii prin geaca si ia infipt in piele, m-a zgariat si mi-a luat pielea, cred ca era putin turbat pentru ca eu nu i-am facut nimic, doar am trecut pe langa el si s-a dat la mine. Trebuie sa ma duc la un doctor? Ajutati-maa crying Merci anticipat :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Sper ca ai spalat foarte bine rana cu apa si sapun cat mai repede posibil, asta e primul lucru de facut in caz de muscatura.

Apoi trebuie sa mergi la Centrul Antirabic din zona in care locuiesti, pentru vaccinare antitetanica si antirabica. Nu neglija sa te duci in primele 48 de ore, riscul de a face tetanos nu e deloc neglijabil, chiar daca cainele nu era turbat.

Poate ca animalul nu era turbat, dar a considerat ca i-ai invadat teritoriul sau mirosul tau i s-a parut amenintator (daca bausesi alcool, de exemplu, cainii nu suporta mirosul celor care au consumat alcool). Daca cunosti cainele si ai posibilitatea sa-l urmaresti, o sa te lamuresti care era situatia lui. Turbarea omoara animalul in 2 saptamani de la momentul declansarii bolii.

6 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Mergi sa iti faci vaccin anti-tetanos.

| LolaLollita a răspuns:

Incearca sa te dezinfectezi tu. Daca apar semne de infectie, mergi la doctor.

| Cherilyn a răspuns:

Buna!
Nu-ti fa griji.
Du-te cu mama la clinica sa faci un antirabic pentru orice eventualitate.
Numai bine!

| xBebee a răspuns:

Nu cred ca te-ai infectat, ai putea sa dai cu dezinfectant si sa astepti vreo 2 zile.
Daca tot te ustura, du-te la doctorul de familie, pentru a face un control.

BAFTA si Fundita plz

| Walhalla a răspuns:

Daca ti-a infipt coltii in piele, atunci du-te frate la doctor; pot aparea complicatii, du-te ca nu ai ce pierde...sall!

| DanoninoIT a răspuns:

Trebuie si chiar urgent! Pe mine m-a muscat unul fara turbare si tot a fost rau am facut 6 vaccinuri si trebuie sa te duci! Am avut o ruda care a muscat-o un caine si peste cativa ani a murit(caine cu turbare) doare pentru ca nu s-a vaccinat!