| iuliiiaaaaaaaa a întrebat:

Ce se intampla daca nu fac vaccinul anti`tetanos? M`a muscat un caine de picior, mi-a curs putin sange, mi-am pus o compresa cu spirt. si mi-au ramas niste urme de dinti laughing. dar nimic mai mult :d. nu cred ca e ceva grav` straight face. Daca nu fac vaccinul e posibil sa se infecteze rana sau sa patesc ceva? voi ce credeti? ati fost vreodata in situatia asta si n`ati facut vaccinul? multumesc :* fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| monochrome a răspuns:

Vaccinu` trebuie neaprat sa-l faci daca saliva cainelui a intrat in contact cu sangele tau. Du-te la medic, cu chestiile astea nu te joci.straight face

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Este obligatoriu sa faci atat vaccinul antitetanos cat si pe cel antirabic. In plus daca mergi la spital de infectioase, pe langa aceste doua vaccinuri ti se va prescrie antibiotic. Saliva cainilor e plina de microbi si ranile se infecteaza.

| Justmed a răspuns:

Foarte simplu.Risti sa faci Tetanus... uitate pe net cum se manifesta si dau pariu ca o sa fugi la medic si faci vaccinuri in plus ...bafta

| KaterinaPetrova a răspuns:

Buna. eu zic sa citesti mai bine pe net sau sa intrebi doctorul de familie. este f periculos mai ales daca ai fost muscata de un caine vagabond.eu zic sa il faci pentru ca boala se manifesta f urat:contractura puternica a intregii musculaturi avand urmari grave precum rupturile musculare, fracturile osoase, iar in cel mai rau caz oprirea respiratiei=> moarte desigurstraight face

| claudia_9559 a răspuns:

Este bine sa-l faci preventiv,poti sa faci o boala grava numita tetanos, daca animalul a fost purtator, se face in primele 24 de ore de la muscatura,mergi la un spital sau clinica particulara, vaccinul nu este dureros, daca faci boala poate duce si la deces.PS NU MAI STA PE GINDURI.

| ionut6715 a răspuns:

Vaccinu` trebuie neaprat sa-l faci daca saliva cainelui a intrat in contact cu sangele tau. Du-te la medic, cu chestiile astea nu te joci.

| ionut6715 a răspuns:

Vaccinu` trebuie neaprat sa-l faci daca saliva cainelui a intrat in contact cu sangele tau.

| zob79 a răspuns:

Am fost intr-o situatie de genul asta, dar nu mi-am permis sa ma joc cu viata mea, pentru ca am doar una.
Tu alegi dar...te-as sfatui sa nu te joci nici tu

| Fabulous a răspuns:

Ai putea avea probleme grave.Eu am fost zgariata de caine nu muscata si era absolut necesar sa-mi fac ori anti tetanos ori 6 injectii in burta si normal am ales un amarat de anti tetanos

| corynaa a răspuns:

Daca cainele este vaccinat nu ar trebui sa-ti faci probleme deloc.Dar daca nu, atunci n-ar fi rau sa te vada un medic.Nu e musai sa fie rabie, dar se pot transmite si alti microbi.