| stanel97 a întrebat:

Azi mama a luat niste vitamine numite Centrum de la A la Zinc. Oare pot lua si eu? Pe prospect scrie doar doza recomandata pentru adulti de o comprimata pe zi iar la cele pentru copii scria ca este recomandata la cei intre 4 si 11 ani? Mentionez ca am 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fără acordul medicului, nu este recomandat automedicația.
Pa, pa.

| stanel97 explică (pentru Legiuitoarea):

Sunt vitamine nu antibiotice nu ai nevoie de reteta sau ceva de genu

| stanel97 explică (pentru Legiuitoarea):

Sunt doar niste suplimente alimentare pentru cei ce nu au inteles sau nu au intrat in contact cu asa ceva

| Legiuitoarea a răspuns (pentru stanel97):

Bună din nou.
Orice pastilă trebuie dată de către medic dacă este necesar, nu iei tu vitamine și apoi vitaminoză scrie pe tine!
Ne îndopăm de dragul pastilelor!
Pa, pa.

| stanel97 explică (pentru Legiuitoarea):

Ok uite aici gresesti din nou unu la mana eu nu am intrebat daca sa iau sau nu vitamine. Le iei pentru a-ti mai procura putina energie a te ajuta impotriva stresului de la scoala sau pentru memorie. Doi la mana daca tu nu iei vitamine nu stiu de ce te-ai mai sinchisit sa raspunzi la aceasta intrebare eu vroiam o parere din partea cuiva care mai ia. Mereu este recomandat sa iei vitamine dar nu in exces eu nu iau vitamine pentru ca nu am pofta de mancare sau ceva de genul le iau pentru a-mi creste imunitatea si energia din timpul zilei, te-as ruga sa mai pui mana pe o carte

| Legiuitoarea a răspuns (pentru stanel97):

Bună.
Abținete de la "mare deșteptăciune" de care încerci să dai dovadă!
Chiar trebuie să mă exprim de două ori?
Energia o poți lua din alimente, odihnă prin somnul de noapte, memoria funcționează bine dacă știi cum să înveți, etc.
Trei la mână, te vaiți a frica morții de stresul de la școală, în viață ce mai faci, la facultate când ai și 2-3 examene într-o zi?
Medicația se dă după un diagnostic diferențial, dacă ai citit mai mult ca mine! Cine îți recomandă ție mereu să iei vitamine?
Tu nu ai ani câți am eu de școală.
Și mă opresc aici.
Pa, pa.

| Zabbyel a răspuns:

Nu le lua.