| aspicz27 a întrebat:

Azi mi-am pus aparat dentar și primul lucru pe care l-am mâncat după aceea a fost un burek. E prea tare pentru aparatul dentar? L-ar fi putut strica? Burekul face parte din lista alimentelor interzise pe perioada tratamentului ortodontic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce este acela Burek?

| aspicz27 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Burekul e carnea tocata dintre doua foi de plăcintă sau ceva de genul

| TanteMarianne a răspuns:

Nu ma,e ok. chiar e.
.Din cate am auzit eu sunt "interzise" alimentele care iti raman intre dinti sau se lipesc de aparat. ex. alune, nuci, ciocolata cu alune nuci, caramel si guma de mestecat. Dar nu e tragic daca mananci alune sau mesteci guma. Eu am avut aparat si am mancat lucrurile astea si nu s-a intamplat nimic. mi-au ramas intre dinti, dar am dat nitel cu scobitoarea si nu mai era nimic.
Acum depinde si ce ti-a zis ortodontul.