| kar1GaNNN a întrebat:

Bananele ingrasa?
Funda.
Doresc cat mai multe argumente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Multe persoane ocolesc bananele, acuzându-le că îngraşă. Sigur că îngraşă, orice, aliment consumat în exces îngraşă sau face rău. Dacă ai cumpărat un kilogram de banane, nimeni nu te oblige să-l consumi într-o zi. Un consum ponderat de banane, una, două pe zi, aduce organismului un lung şir de beneficii.

Prin compoziţia lor bogată, bananele sunt o sursă de nutrienţi necesari pentru buna funcţionare a organismului. Potasiul nu numai că protejează inima, dar menţine şi presiunea arterială în limite normale. În plus, potasiul te fereşte de crampe musculare şi de extenuare fizică.

Vitaminele din complexul B pe care le conţine banana ajută la creşterea capacităţilor intelectuale şi atenţiei, fiind utile totodată şi în prevenirea bolilor psihice şi în tratarea depresiei.

O seară frumoasă!

11 răspunsuri:
| kar1GaNNN explică (pentru caramela):

Da, am avut ce citi laughing

| caramela a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Ai vrut argumente.le-ai primithee hee
O seara bunahappy

| PedoBarbie a răspuns:

Aşa orice mâncare îngraşă.

| Madayna a răspuns:

Nu, dar sa nu exageram, una pe zi e perfect.

| Georgyyyyyyy66 a răspuns:

Nu! Ele contin vitamine care ajuta organismul happy

| kar1GaNNN explică (pentru Georgyyyyyyy66):

Iti dau energie?

| Georgyyyyyyy66 a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Da...te ajuta la memorie si e bun pentru organism ca ii ofera vitamine si asa esti sanatos

| danyel2012 a răspuns:

Deci nu ingrasa daca nu-l consumi in exces

| Iliuta_Stroe_1996 a răspuns:

Bananele nu ingrasa, ele au un continut proteic mare, din cate stiu 7 grame de proteine la 100 de grame, eu unul mananc foarte multe banane pentru a-mi ajuta masa musculara si chiar ma ajuta