| Mirela0876 a întrebat:

Bananele deshidratate îngrașă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu mai puneti intrebarile astea seci. Nu conteaza ce mananci, conteaza cat mananci. Daca esti in deficit caloric slabesti.
Fructele in general au multe calorii si de asta se recomanda la micul dejun.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

De asta legumele sunt mai bune oferind vitamine

| RAY a răspuns:

De ce sa manci lucruri care iti intoxica organismul, manca banane asa cum sunt ele naturale, daca 100 de grame are 500 de calori sunt bombe calorice, ingrasa si te baga in pamant

| Violleta2022 a răspuns:

Da, ingrasa foarte-foarte mult, deoarece contin cantitate foarte mare de zahar si evident, calorii f multe.

| Raven a răspuns:

Tu ce zici?
100 gr banane deshidratate= 519 kcal
100 gr banane=89 kcal
http://calorii.oneden.com/Calorii-Banane-deshidratate.html
http://calorii.oneden.com/Calorii-Banane.html

| brokxy a răspuns:

Fructele nu ingrasa deloc. 89 de calorii o banana. Fructele nu ingrasa iti spun eu ce ingrasa am studiat nutritie. : painea, glutenul, semintele, alunele, graul. Zaharul! Ciocolata, Grasimile. Sucurile carbogazoase pentru ca da au mult zahar. Fructele nu au grasimi si nu au nici zahar. Ele au zahar natural. Asta e o porcarie cica bananele ingrasa laughing laughing laughing Stii ce te ajuta la digestie? Bananele sunt foarte bune la slabit!

| brokxy a răspuns:

Cand vor invata oamenii ca nu caloriile conteaza happy ci grasimile din alimente....cand :')

| RAY a răspuns (pentru brokxy):

Nu e adevarat asa ceva, eu doar datorita dulciurilor m-am ingrasat nu mancam grasime, cand esti pe plus te ingrasi, absolut totul ingrasa daca consumi prea multe, fructele au fructoza si glucoza, fructoza 50% devine grasime, 50% devine energie, glucoza 80% este folosita ca energie, grasimea este metabolizata 10%, proteinele intre 10 -30%,deci da e adv ca grasimile ingrasa cel mai rapid dar nu trebuie evitate grasimi ca pestele gras, avocado

| imanonim a răspuns:

Din ce stiu eu, nu.