| HD_Dzew_1992 a întrebat:

Banuiesc ca as avea (oxiuri)dar nu stiu sigur,la Examen coprologic,nu stiu unde sa ma duc in orasul meu.
Un lucru stiu sigur, am incercat din proprie initiativa sa iau tratament pentru viermi

De unde stiu ca am? ...ma mananca foarte tare in zona anala mai ales seara.
Ma mananca si dupa ce iau usturoi si tinctura de nuc negru

Imi puteti recomanda ceva eficienta impotriva parazitilor intestinali?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Neuronul a răspuns:

Ştiu că atunci când trebuie să-ţi faci acea fişă medicală pentru angajare ai nevoie de analiză OPI şi coprocultură. Când m-am angajat am fost la spitalul mare al oraşului şi am făcut acolo aceste analize. Cred că te va costa în jur de 30-40 lei big grin

| HD_Dzew_1992 explică (pentru Neuronul):

Mersi mult...credeam ca e vorba de cateva sute de lei de asta amanam sa ma duc...

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să cumperi MEDICAMENTE pentru eliminarea oxiurilor - tratamentele naturiste fiind ADJUVANTE ( ele doar ajută, UNEORI, la eliminare ).

În PRIMUL rând, este NECESAR un control a medicul de familie şi analize de scaun pentru CONFIRMAREA diagnosticului prezumtiv.
Apoi, medicul îţi va prescrie un anumit MEDICAMENT!

În farmacii se găseşte o gamă VARIATĂ de medicamente împotriva oxiurilor - vezi linkul :
http://www.pcfarm.ro/dictionar.php?id=Oxiuri

Vezi alte detalii despre oxiurază la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552

http://www.sfatulmedicului.ro/......xiurii_678

De asemenea, să fi foarte ATENT/Ă la igiena corporală şi la modul în care sunt spălate hainele şi lenjeria de pat!

Spălarea acestora trebuie să se facă la temperaturi de 90 grade, sau chiar să se fiarbă timp de 30 minute, apoi, după uscare, să fie călcate cu fierul încins!

Toate cele bune.