| BarnyTheKoala a întrebat:

sora mea are mancarimi in zona anala, asa ca am presupus ca are paraziti intestinali, si am inceput sa ii dau 3 catei de usturoi pe zi. Am inteles ca sunt vermi-fugi pentru multi dintre paraziti, este bine? Va scapa de viermi? (oxiuri a presupus mama)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este foarte bine ce ai gandit, dar incomplet, pentru ca ea poate scapa, dar se poate reinfecta de la voi, care ar trebui sa faceti tratamentul impreuna, cu toata familia, deoarece folositi aceeasi toaleta.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar trebui sa mearga la medic pentru tratament medical si sa-si taie unghiile, sa se spele pe maini inainte si dupa ce baga ceva in gura.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu uitati de igiena mainilor si a poponetului!
Toata lumea se va spala pe maini cu apa calda si sapun, dupa ce merge la toaleta, indiferent ca face numarul 1 sau 2.
Iar chilotii se vor spala cu apa fierbinte si calca cu fierul de calcat, ca eventualele oua ramase pe chilot, sa nu reintre in circulatie.
Citeste despre igiena riguroasa impusa cand se face tratament in familie, impotriva parazitilor intestinali.